WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Audio

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Pro správnou funkčnost všemožných přehrávačů a grabovačů je nutno mít v systému nainstalovány nejrůznější kodéry a dekodéry (lidově kodeky). Protože ne vždy se lze spolehnout na závislosti, měli by jste si je raději hned po instalaci nového systému nainstalovat. Toto jsou základní: gstreamer0.10-cdparanoia, gstreamer0.10-decoders, gstreamer0.10-ffmpeg, gstreamer0.10-flac, gstreamer0.10-faad, gstreamer0.10-faac, gstreamer0.10-lame, gstreamer0.10-musepack, gstreamer0.10-plugins-base, gstreamer0.10-wavpack, gstreamer0.10-mms, lib64dvdcss2, cdparanoia, ffmpeg, mplayer, lib64faad2_2, faad2, lib64lame0, lib64lame-devel, flac, faac, lame, lib64mpcdec5, mpcdec, mppenc, xine-faad.

Máte-li zprovozněn Webgurpmi, pro jejich instalaci postačí klepnout na tlačítko níže.Přehrávače audia

Jajuk

Jajuk

Špičkový přehrávač - jukebox s množstvím doplňkových funkcí. Přehraje formáty OGG, FLAC, MP3, WMA, ASF, APE, WAV a playlisty M3U. Přehraje i MPC, M4A a AAC, nezobrazí však jejich délku. Dokáže zobrazit i obaly z lokálních obrázků umístěných ve složce s audiosoubory, na jejich názvu nezáleží. Chybějící stáhne z internetu. Přečtěte si článek. Jajuk je napsán v Javě. Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi jajuk] (RPM balíček se nachází v mém repozitáři), nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Jajuk).

Exaile !

Exaile ! (1)
Exaile ! (2)

Vynikající přehrávač - jukebox. Velmi příjemné ovládání myší. Velice mi připomíná zesnulý Amarok1. Přehraje formáty OGG, FLAC, MP3, WMA, ASF, M4A, AAC, WAV, WV a playlisty M3U. Bohužel neumí přehrát MPC a APE. Dokáže zobrazit i obaly z lokálních obrázků umístěných ve složce s audiosoubory, chybějíci stáhne z internetu. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi exaile] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Exaile !).

Rhythmbox

Rhythmbox

Přehrávač - jukebox. Přehraje formáty OGG, FLAC, MP3, WMA, ASF, APE, MPC, M4A, AAC, WAV, WV a playlisty M3U. Dokáže zobrazit i obaly z lokálních obrázků umístěných ve složce s audiosoubory, ale tyto musí být pojmenovány cover.jpg nebo cover.png. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi rhythmbox] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Rhythmbox).

Banshee

Banshee
Banshee (video)

Multimediální přehrávač - jukebox. Přehraje formáty OGG, FLAC, MP3, WMA, ASF, APE, MPC, M4A, AAC, WAV, WV a playlisty M3U. Dokáže zobrazit i obaly z lokálních obrázků umístěných ve složce s audiosoubory, ale tyto musí být pojmenovány cover.jpg nebo cover.png. Můj názor - jako audio přehrávač nic moc. Zajímavostí je, že dokáže přehrát i video, načte celou složku s videem do jakési pseudokolekce, jakékoliv třídění chybí. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi banshee] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Banshee).

Audacious

Audacious

Audacious je vlastně port legendárního linuxového XMMS do GTK2 (mj. hezčí vzhled nabídek, propracovanější nastavení). Většina současných přehrávačů disponuje spoustou funkcí, pokud však preferujete spíše menší, přesto plně vybavený přehrávač, možná se Vám zalíbí. Po kompletní instalaci (viz níže) bude umět přehrát soubory OGG, FLAC, MPC, WV, MP3, TTA, WAV, audio CD (analog i digital), internetová rádia vysílající ve streamech OGG a MP3, playlisty PLS a M3U (včetně playlistů s relativními cestami). Bohužel jsem neobjevil balíček audacious-extra-plugins, jenž starším verzím umožňoval přehrát i formáty M4A/ACC/WMA/ASF. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: pro množství pluginů doporučuji k instalaci použít "Ovládací centrum Mandrivy" (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Systémové nástroje -> Nastavit Váš počítač) nebo přímo (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Systémové nástroje -> Instalovat, odstranit nebo aktualizovat software). V "Ovládacím centru - Správce software" - vyhledejte audacious, zvolte balíčky audacious-plugins, audacious-musepack, audacious-tta a audacious-wavpack. Vlastní audacious se nainstaluje automaticky. Můžete zvolit i balíček audacious-skiny a audacious-skins. Poté klepněte na tlačítko "Použít".Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Audacious).

Songbird

Songbird

Hudební přehrávač / jukebox postavený na platformě Mozilla. Přehraje OGG, FLAC, APE, M4A, WV a MP3. Při přehrávání může zobrazovat slideshow obrázků z netu, ale tyto jsou často nesouvisející s přehrávanou skladbou, "dobré" tak na rozbolavění očí. Každá větší změna vyžaduje restart. Popravdě mne ničím neoslnil. Licence: GNU/GPL.
Postup instalace: neinstaluje se (přímo spustitelný).


Spuštění: archív rozbalte a klepněte myší na soubor "songbird".

Guayadeque

Guayadeque

Špičkový GTK přehrávač. Velmi příjemné ovládání myší. Něco mezi Amarokem1 a Rhythmboxem + hodně originality. Přehraje FLAC, APE, OGG, M4A, MPC, WMA a MP3. Dokáže zobrazit i obaly z lokálních obrázků umístěných ve složce s audiosoubory, pouze však "cover" a "front", jiné názvy je možno nastavit v preferencích. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi guayadeque] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Guayadeque Music Player).

Amarok

Amarok

Špičkový přehrávač/jukebox. Přehraje soubory OGG, FLAC, MPC, MP3, WMA, ASF, AAC, M4A, WAV, internetová rádia vysílající ve streamech OGG, MP3 a ASF, playlisty M3U a PLS. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi amarok] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Amarok).

Méněběžné formáty

Sem řádím formáty, které se téměř nepoužívají, ale sporadicky se s nimi můžete setkat. Konkrétně mám na mysli SHN, TTA a OFS. V čem přehrát? OFS žel v ničem. SHN přehraje video přehrávač Mplayer (a odvozené), TTA přehraje VLC a Audacious s pluginem audacious-tta (je v mém repozitáři).


Zálohování hudebních CD

Sound Juicer

Sound Juicer

Velice příjemný GTK (GNOME, LXDE, XFCE) ripovací program. Ripuje do formátů FLAC, OGA, M4A, MP3 a WAV, avšak bez jakýchkoliv možností nastavit datový tok a další vlastnosti výsledných souborů. Pokud chcete mít vše pod kontrolou, použijte složitější Grip. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi sound-juicer] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Extraktor zvukových CD).

Grip

Grip

Bohaté možnosti nastavení nabízí Grip. Ripuje do formátů OGG, FLAC, MP3 a WAV, umožňuje nastavit datový tok a další vlastnosti výsledných souborů. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi grip] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Grip).

Kaudiocreator

K Audio Creator

KAudioCreator je nástroj na ripování audio CD a převod pomocí kodéru do vybraného formátu (wav, mp3, ogg, flac). Jednotlivé akce je možné ovládat přes frontu úloh. Do audio souborů se dá vložit informace o skladbě. Podporuje CDDB.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kaudiocreator] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Kaudiocreator).

Audex

Audex

Výborý CD extractor, umí CDDB i stahovat obrázky alb z netu. Ripuje do formátů OGG, FLAC, MP3 a M4A, umožňuje nastavit datový tok a další vlastnosti výsledných souborů. Používané knihovny: QT (KDE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi audex] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Audex).


Konverze formátů

Gnac

Gnac

Umožňuje vzájemně převádět mezi formáty OGG (OGA), FLAC, MP3, M4A, WAV a jako zdroj umí použít i APE, MPC a WMA. Umí i dávkovou konverzi celých složek. Program je v GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnac] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Gnac).


Tagy ID3

Kid3

Kid3

Vynikající software ze skupiny programů pro editaci ID3 tagů v QT pro KDE. Má spoustu funkcí a vychytávek, součástí je skener - umožní snadno měnit tagy dle skutečného názvu souboru i přejmenovat soubory dle tagů. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kid3] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Kid3).

Easy Tag

Easy Tag

K zapsání různých údajů do hlavičky audiosouboru slouží tzv. ID3 tagy. EasyTag je špička v oboru, má spoustu funkcí a vychytávek. Výborná věc je skener. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi easytag] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Easytag).


Editace audia

Audacity

Audacity

Audacity je univerzální, snadno použitelný editor audio souborů (FLAC, OGG, WAV). Dokáže načíst i MP3. Umí je i zapsat, ale potřebuje k tomu knihovnu "libmp3lame.so" (je v balíčku "lib64lame0-devel"). Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi audacity] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Audacity).


Nahrávání internetových rádií

Streamtuner

Streamtuner

Obsahuje množství internetových rádiostanic, ktoré můžete přímo přehrát nebo i nahrát. Pro přihrávání je nutno předvolit přehrávač. Jděte do Edit -> Preferences -> Applications a změňte řádky Listen to a stream a Listen to a .m3u file třeba na audacious %q. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE) Licence: GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi streamtuner] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Nabídka -> Zvuk a video -> Streamtuner).

Pro hudebníky

LMMS

LMMS

LMMS (Linux MultiMedia System) je program pro snadné skládáni syntetické hudby. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi lmms] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Lmms).

Ardour

Ardour (1)

Ardour (2)

Ardour (3)

Vícekanálový rekordér zvuku, pro nedestruktivní nahrávání. Jedná se o Digital Audio Workstation, což je software, který je primárně určen k nahrávání (na pevný disk v případě Ardouru) vícestopého audia, jeho možná editace jako je střih, úprava, směšování a v neposlední řadě také různá filtrace přes pluginy či filtry až po závěrečný mastering hotových skladeb a tvorba audia přímo pro vytvoření konečného CD. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi ardour] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Ardour).

Hydrogen

Hydrogen

Profesionální bicí modul pro Linux. Software pro hudebníky umožňující komponování bicích. Implementace lidského faktoru a cítění pomocí funkcí human velocity, human time a swing a konečně i synchronizovatelný delay. Program podporuje OSS, JACK a ALSA. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi hydrogen] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Hydrogen).

Denemo

Denemo

Jednoduchý, ale kvalitní skladatel. Program Vaši melodii hned zahraje. Licence GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi denemo] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Denemo).

Qtractor

Qtractor

Vícestopý audio / MIDI sekvencer. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi qtractor] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Qtractor).

Canorus

Canorus

Program pro notový zápis. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi canorus] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Canorus).

Ostatní

Flacon

Flacon

Flacon je software k extrakci jednotlivých stop (skladeb) z jednoho velkého zvukového souboru, který obsahuje kompletní album a uloží je jako samostatné soubory FLAC. K tomuto využívá informace z příslušného CUE souboru. Umí číst formáty FLAC, APE, WV a WAV. Vzhledem ke spolupráci s nástroji shntool, které dokáží zpracovat jakýkoliv soubor, který obsahuje data WAVE, je možno teoreticky pracovat s nejrůznějšími bezztrátovými formáty - decodér daného formátu nutný - úspěšně vyzkoušeno s TTA. Vše potřebné je v mém úložišti a RPM má toto vše v závislostech, tudíž je možno užít jako zdroj FLAC, APE, WV, WAV, TTA a (neověřeno) SHN a OFS / OFR. Výstupem je FLAC, WAV, OGG nebo MP3. Flakon umožňuje i editaci ID tagů. Program je v QT + Python (KDE). Licence: Freeware.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi flacon] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Zvuk a video -> Flacon).

MP3 Direct Cut

MP3 Direct Cut

Někdy můžete získat kopii alba nebo jiný záznam v jediném zvukovém souboru MP3, k němuž je přiložen soubor .cue. Toto je určeno k vypálení audio CD. Jednotlivé stopy můžete vyextrahovat i pomocí tohoto prográmku. Jednoduše .cue načtěte, a pak Soubor -> Uložit rozděleně. Program umí i editovat, avšak kvalita zvuku se mi jeví jako špatná. Na to rozdělení se však hodí. Umí pouze MP3. Licence: Freeware.
Postup instalace: viz instalace exe balíčků.


Spuštění: přejděte do složky "~/.wine/drive_c/Program Files/mp3DirectCut" a klepněte myší na soubor "mp3DirectCut.exe".

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: