WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Za komunistů bylo líp!


To jeden takhle spadnul jednou do nádrže s močůvkou a smrděl. A nadával jako čert. A pak šel čas. Uplynulo mnoho let a ten jeden spadnul do žumpy plné sraček. A říká "No .. v tý nádrži s močůvkou bylo líp". A najednou přišli "chytří" a strašně se divili, že tomu jednomu bylo v té nádrži s močůvkou skvěle a že si dovoluje hanit žumpu plnou sraček Asi tak nějak. Za komunistů bylo líp !! To ovšem neznamená, že bylo dobře. Pokud už je to dnes horší než za komunistů, tak už je co říct.

Tak tenhle skvělý text napsal do diskuze na Zvědavci jean.laroux. Tenkrát bylo ne vše bez chyb, ale co je dnes, je děs. A hned za ním napsal neznámý autor:

Socialismus byl kritizován za plýtvavé hospodaření a nedostatek různého zboží. To je ale jen část pravdy. Kapitalismus umí skvěle šetřit a efektivně využívat suroviny, lidskou práci i vědecký potenciál, aby mohl ještě efektivněji tím vším plýtvat. V obchodech je víc zboží, než předtím, různé kvality, někdy i velmi vysoké a taky spousta šmejdu, ale většina obojího je prakticky na nic, jen na živení nesmyslného konzumu. Plýtváni surovinami, které brzy dojdou, zatímco komunistům by vydržely stovky let, téměř nikoho nezajímá. Množství proplýtvaného vědeckého potenciálu, zmařeného téměř výhradně na úsilí vyrábět více konzumních nesmyslů, které lidstvo nikam neposunou, místo na řešení aktuálních problémů (z nichž množství jsme si zavinili právě touto neprozíravostí), na cestu ke hvězdám (skutečným i v obrazném významu), to taky elity nezajímá, hlavní je zisk. Věda je dnes především aplikovaný výzkum a spíše vykazování výsledků a honba za impaktním faktorem, čemuž ale zákonitě brzy dojde dech. Základní výzkum není okamžitě ziskový, takže kapitalistické elity nezajímá. Za chvíli ale nebude co aplikovat. Přes všechny chyby v tom komunisté byli prozíravější. Přes všechny chyby, naivitu a utopické představy je zajímala vzdálenější budoucnost, na níž existovala jakási naděje. Dnes je naděje pouze na vyčerpané surovinové zdroje, zničené životní prostředí, a pro většinu lidí této planety jeden velký slum a rumiště.

A o kousek níž: Nejhorší ze všeho je ta nesmyslná spotřeba, hnaná konzumem. Je pravda, že konzum byl motorem rozvoje mnoha odvětví vědy a techniky, ale za strašnou cenu, lidstvo si doslova prožralo vlastní budoucnost. V socialistickém bloku byla technika o něco pozadu, hlavně ve výrobě polovodičů a jejich miniaturizaci, jinde ale věda byla stejně dobrá jako na Západě. Pokud by se dnešní počítače, u kterých sedíme, objevily až za 50 let, případně jen tam, kde to má hlubší smysl, než jen zábavu, žádná tragédie by to nebyla. Nepromarnili bychom zdroje a v jiných oblastech jsme mohli být dál. Mohli jsme pomýšlet na průnik dál do kosmu, a třeba osídlení jiných světů, což po éře konzumu už možná ani nepůjde, a nakonec to ani skoro nikoho nezajímá, leda tak ještě snad na oběžnou dráhu dát atomovky nebo PRO - to je veškerý zájem elit o kosmický výzkum. V zásadě přesně se lidstvo podobá jiným biologickým entitám, které po té, co sežerou své zdroje, vyhynou. To vše díky kapitalismu.

Tohle, od L.C., mě rovněž zaujalo: K tomu rabování a drancování mám smutnou historku, která se týká právě zmíněné Tatry. Když totiž přišel do Tatry US management, tak první, co tam provedli, bylo, že kompletně vybrakovali sekci výzkumu a vývoje a také muzeum prototypů (nikoli to známé pro veřejnost). Američané totiž neuměli ani v 90. letech udělat kvalitní stabilizovanou plošinu pro své raketomety - viz. jejich MLRS systém, který je z důvodů stability umístěn na pásovém podvozku a příprava ke střelbě zabere oproti 122mm raketometu GRAD umístěnému na tatrováckém podvozku nemalý čas. Dnes už mají problém stabilizované plošiny vyřešen, stejně jako problém solidního náklaďáku. Kde se nechali "inspirovat", je nabíledni, protože jednoduše obšlehli celý náklaďák (zde). Kolik tam bylo patentů, za které jejich tvůrci, potažmo ČR neviděli ani pětník, raději ani nechci vědět. Pochopitelně ani držitelem těch patentů a ani výrobcem dnes není Tatra, ale Armor Holdings Tactical Vehicle Systems Division (nyní BAE Systems).

A ještě jeden: Tak, vše je relativní. Kdysi jsem nesnášel Sovětský svaz a všechno ruské, protože to bylo "in" a protože to byli okupanti, jak celý národ věřil. Dneska bych dal Brežněvovi na hrob kytky a nechal za něj sloužit mši, protože nebýt jeho tanků, pravdoláskaři a klausotropní zloději by svoji demokracii po česku rozpoutali o 20 let dřív. Celý socialismus s lidskou tváří byl jen jeden z prvních pokusů o oranžovou revoluci, který se ale nepoved. Resp. on by se jim poved, nebýt nenáviděné "bratrské pomoci". Všech obětí z roku 1968 je mi líto, ale jejich počet je s oběťmi podobných "humanitárních" misí USA a NATO neporovnatelně menší. Díky sovětské intervenci z roku 1968 řada lidí v současném produktivním věku měla klidné dětství, nezatížené existenčními starostmi, kdy se dalo jakž-takž věřit, že svět je v pořádku a že to celkem dobré bude i v jejich dospělosti (škoda, že to byl omyl). Jaké naděje mají naše děti dnes? Otrávená, zničená příroda? Vyčerpané suroviny, život na celosvětovém smetišti? Budou otročit na hrstku pracháčů, ovládajících svět? Dokud existoval SSSR, něco takového by nebylo myslitelné.


Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 15 dubna 2012

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: