WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Rozšíření Firefoxu, které se mi nejvíce zamlouvá aneb Firefox jako Opera aneb přešel jsem na Firefox


Jak možná víte, do nedávna jsem byl zavilým nepřítelem Firefoxu a dlouholetým nadšeným uživatelem Opery. S příchodem nových verzí prohlížeče Opera jsem se definitivně rozhodl pro změnu. Již nějaký čas jsem měl s Operou v různých operačních systémech problémy ohledně (ne)stability, špatného zobrazování některých webů, pádů a především vysokých nároků na RAM. Náhodně (nevím proč) byla Opera schopna vytížit mi procesor na 100% a hlavně si vzít téměř 4GB (!) RAM a ještě swapovat. Přes to jsem ji stále používal neboť jsem byl zvyklý na její možnosti, ovládání a především mě při ní držel vestavěný poštovní klient M2.

Stále jsem doufal, že se výše uvedené problémy odstraní a začnu být opět plně spokojený, jenže s příchodem nových verzí s jádrem Bind (které mimochodem dosud nejsou pro Linux) jsem o veškeré naděje přišel. Nejen, že vypadá jako oškubaný Chrome, ale navíc v Opeře přestal být integrovaný poštovní klient. Je pravdou, že tento nebyl žádný zázrak, nicméně mi plně vyhoval fakt, že byl součástí webového prohlížeče. Na základě toho všeho jsem si pořádně prohlédl stránku s rozšířeními Firefoxu a následně vše samozřejmě vyzkoušel a zjistil jsem, že opravdu není problém si Firefox upravit do podoby staré Opery se všemi mými nastaveními, včetně (v což jsem ani nedoufal) vestavěného poštovního klienta. Níže tedy představím mnou používané rozšíření, díky kterým se z Firefoxu stane stará dobrá Opera (co se ovládání týče). Některé věci navíc Opera neumí vůbec.

Vytuněný Firefox

Obr. 1: Vytuněný Firefox

Abduction!

Uloží celou stránku nebo její výběr jako obrázek. Spuštění: klepněte pravým tlačítkem myši na stránku a zvolte "Save page as image". Anglicky.

Autofill

Autofill je výkonný add-on, který slouží jedinému účelu: vyplnit pole formuláře automaticky po načtení stránky. Opakuji - zcela automaticky! Anglicky. Alternativa: Autofill Forms (není plně automatický, ale zase je v češtině).

AutoPagerize

AutoPagerize

AutoPagerize

Rozšíření prohlížeče pro automatické načítání webových stránek s očíslovanými stranami. Poznamka autora (AutoPagerize): nepostradatelný addon. AutaPagerize je daleko, daleko, daleko, daleko lepší než (známější) AutoPager nebo AutoPager Lite. Poznámka Miroslava Cyroně: souhlasím. Alternativa: AutoPager (když chcete...)

Download YouTube Videos as MP4

Rozšíření, které přidává přímé odkazy ke stažení YouTube videa ve formátech (kontejnerech) MP4 a FLV. Rozšíření se integruje s rozhraním YouTube a přidá tlačítko "Stáhnout". Existuje asi tak tuna alternativ (řada z nich s většími možnostmi).

Extended Statusbar

Stavová lišta se zobrazením rychlosti, časem, velikostí a procenty načítání (podobné jako v Opeře). Doporučuji přepnout na "Nový styl". Česky.

FEBE

FEBE (Firefox Environment Backup Extension) umožňuje rychle a snadno zálohovat vaše rozšíření Firefoxu. A nejde jen o zálohování - skutečně obnoví vaše rozšíření do samostatně instalovatelných XPI souborů. Mohou být uloženy i společně v jednom instalovatelném XPI. FEBE dále zálohuje motivy, záložky, předvolby, hesla, cookies a všechno ostatní. Můžete selektivně obnovit pouze položky, které potřebujete. Například, můžete si jen obnovit vaše záložky a všechno ostatní ponechat. Po instalaci je položka FEBE k dispozici v nabídce Nástroje. Je možno naplánovat automatické zálohování. Anglicky.

FireFTP

FireFTP

FireFTP

FireFTP je FTP/SFTP klient pro Firefox, který poskytuje snadný a intuitivní přístup k FTP/SFTP serverům. Spuštění: zadáním adresy chrome://fireftp/content/fireftp.xul# nebo klepnutím pravým tlačítkem myši na ftp//: odkaz. Při tomto způsobu aktivace teprve plně využijete největší přednost FireFTP - obsah FTP serveru se rovnou načte. Česky.

FireGestures

Přizpůsobitelné rozšíření, který umožňuje spouštět různé příkazy a uživatelské skripty pomocí myších gest. Česky. Ne tak dobrá alternativa: All-in-One Gestures (nastavení jen v angličtině, sice bohatší, ale ne vše funguje).

FlashGot Mass Downloader

Umožní hromadně stáhnout všechny odkazy, videa a cokoli jiného co je na stránce a to maximální rychlostí a jediným kliknutím v kontextové nabídce, pomocí Vašeho nejoblíbenějšíjho externího správce stahování (Aria, KGet, JDownloader...). Česky.

Flat Bookmarks

Flat Bookmarks je doplněk Firefoxu, který změní postranní lišty "Záložky" a "Historie" na ploché nabídky, místo běžného stromu. V postranní liště se záložky zobrazují ve stromu, ve kterém je složité dostat se k záložkám hluboko v podadresářích. Flat Bookmarks toto řeší plochými nabídkami.

Greased LightBox

Greased LightBox

Greased LightBox

Elegantní a pohodlné zobrazování obrázků z většiny (možná ze všech) galerií. Po klepnutí se obrázek ukáže, po dalším zmizí a můžete jít na další. Už žádné otravné Zpět. Nebo použijte malé menu v pravé horní části obrazovky - co takhle slideshow? Avšak nic pro technicky zaměřené - autozoom. Musíte se sami rozhodnout zda ano či ne. Malé vodítko: navštěvujete-li převážně galerie, Greased LightBox se Vám jistě zalíbí... Instalace: Protože rozšíření Greased LightBox je neudržované a nefukční, nainstalujte si raději rozšíření Greasemonkey a následně userJS Greased LightBox. Ten je sice rovněž neudržovaný, ale funguje (FF 22.0b6).

Greasemonkey

Umožňuje upravit zobrazení nebo chování webových stránek pomocí JavaScriptu (userJS). Stovky skriptů (většinou naprostých kravin a nefunkčního balastu) naleznete na http://userscripts.org. Můžete psát i své vlastní skripty. Pěkný návod na instalaci userJS skriptů: Kompletní průvodce pro instalaci a použití Greasemonkey Userscripts ve Firefoxu.

Jökulsárlón Download Manager

Možnost sledovat a ovlivňovat průběh stahování přímo v prohlížeči (ne v nějakém okně) mi velmi chyběla. Toto rozšíření umožňuje otevřít download manager v kartě (jako Opera), v okně nebo v sidebaru, a přidává některé (volitelné) vychytávky. Česky.

Key Config

Umožňuje přizpůsobit klávesové zkratky ve Firefoxu. Po instalaci otevřete dialog "Nástroje -> Nastavení kláves". Chcete-li změnit zkratku vyberte řádek a zadejte požadovanou kombinaci kláves. Alternativou je Customizable Shortcuts. Po instalaci tohoto rozšíření otevřete dialog Úpravy -> Předvolby a přejděte k části "Klávesové zkratky". Chcete-li změnit zkratku vyberte řádek, klikněte na tlačítko "Edit" (můžete poklepáním v pravém sloupci) a zadejte požadovanou kombinaci kláves. Customizable Shortcuts má více možností, ale neumí vše co potřebuji. Naštěstí lze používat obě rozšíření současně.

Lazarus: Form Recovery

Už nikdy nepřijdete o nic, co napíšete do webového formuláře! Lazarus bezpečně automaticky uloží všechen text formuláře, který napíšete a po havárii/vypnutí Firefoxu/systému se můžete vrátit zpět do formuláře, klepnout pravým tlačítkem, zvolit "Recovery Form" a dýchat úlevou. Anglicky.

Location Bar Enhancer

Location Bar Enhancer

Location Bar Enhancer

Změní vzhled adresního řádku Firefoxu na segmentovaný po adresářích a s interaktivními prvky (na každý segment lze klepnout myší a snadno se tak dostat do kteréhokoliv adresáře v hiearchii). Anglicky.

NewsFox

NewsFox

NewsFox

NewsFox ​​je RSS čtečka ve stylu většiny poštovních klientů (3-dílné okno) podobná té integrované v Opeře.

Noia 4

Noia 4 (nástupce Noia 2 eXtreme) není jen tak obyčejný motiv vzhledu. Kompletně změní celý Firefox - ikony, panely, adresní řádek, nasbídky... Bohaté možnosti nastavení (v angličtině). Tip: pokud chcete užívat obrázkové motivy vzhledu, tak v nastavení přejděte na GUI > Personas a zatrhěte "Use last enabled Persona with Noia 4 theme", nebo zvolte "Persona" v menu. Je nutno nejprve nainstalovat/povolit příslušné téma a až pak nastavovat Noiu 4.

Open With

Potřebujete si ověřit své webové stránky v Konqueroru, Opeře, aj (nebo třeba v Internet Exploreru ve WINE :-))? Toto rozšíření přidává možnost otevřít aktuální stránku v jiném prohlížeči. Rozšíření je nutno nejprve nakonfigurovat. Česky.

Pass2text

Jste-li naštvaný(-á), protože Vaše heslo je při zadávání vždy kódované (tečky, hvězdičky) a nemůžete vidět na obrazovce, co vlastně píšete (a to i když Vás nemůže nikdo sledovat)? Tento doplněk zobrazuje vaše hesla v čitelné podobě. Tento userJS napsal "na zakázku" BS-Harou (ještě když jsem používal Operu). Po dobu psaní hesla do formulářů (pole má focus) toto vidíte v čitelné podobě, jinak jen zástupné znaky. Jde o userJS, ve Firefoxu je nutno mít nainstalováno rozšíření Greasemonkey. Pokud chcete, aby zadávané heslo bylo čitelné pouze v době, kdy je kurzor myši nad políčko hesla, je zde rozšíření Show my Password.

PictuTools

Rychlý a snadný přístup k on-line nástrojům pro manipulaci s obrázky. On-line grafické editory, konventory, úložiště, sociální sítě, vyhledávání podobných obrázků.

RememberPass

Umožní prohlížeči pamatovat heslo, i když je web proti. Zkušební stránka. Anglicky.

Resurrect Pages

Mrtvé stránky, odkazy, biče na internetu. Co dělat, když stránka je mrtvá, ale Vy ji přesto chcete vidět? Zavolejte duchovního a proveďte vzkříšení... Nebo jednodušší cesta, použít toto rozšíření. Prohledává cache pěti velkých vyhledávačů + The Internet Archive. Anglicky.

RSS Icon In Awesombar

Přidá ve Firefoxu 4.0(+) ikonku RSS zpět do adresního řádku (URL) prohlížeče. Osobně však nepoužívám, upřednostňuji ikonu v panelu (klep pravým tlačítkem myši na panel -> "Nastavit lišty" -> přetáhnout ikonu myší).

S3 Google Translator

Tento překladač pracuje poloautomaticky, což pokud vím žádný z Operáckých neumí. Slovem "poloautomaticky" rozumím, že pokud narazí na cizojazyčnou stránku, kterou nezná, neučiní vůbec nic. Čeká na povel (klávesovou zkratku). Teprve až po té se ukáže dialogové okénko v němž se ptá zda příště stránky z tohoto serveru překládat automaticky. Pokud toto odsouhlasíte (stačí klepnout do klávesy Enter), příště je vše z tohoto serveru překládáno automaticky (ten dialog lze navíc v "Nastavení" deaktivovat). Anglicky.

Saved Password Editor

Přidá schopnost vytvářet a upravovat položky ve Správci hesel. Tento doplněk přidává příkazy do okna Správce hesel, které zpřístupňuje také přes Nástroje => Uložená hesla.

Search by Image for Google

Klepnete pravým tlačítkem myši na obrázek, zvolte Search Image on Google a Google najde podobné obrázky - jednoduché! Alternativa: Google Image Search.

SearchPreview

SearchPreview

SearchPreview

Rozšíření dříve známé jako GooglePreview. Vloží náhledy (miniatury) webových stránek do vyhledávačů Google, Yahoo a Bing před výsledky vyhledávání (jako to má Seznam).

Secure Login

"Bezpečné přihlášení" je rozšíření pro Firefox Password Manager (Správce hesel), podobný Operáckému Wandu. Přihlášení je možno pomocí nabídek, ikon či klávesovou zkratkou. Česky.

Simple Mail

Simple Mail

Simple Mail

Tak tohle je pro mě opravdová bomba. Simple Mail je poštovní klient pro Firefox. Můžete číst a psát zprávy pro více e-mailových účtů uvnitř Firefoxu. Česky. Vlastnosti:

Konfigurace jednoho nebo více účtů v předvolbách, nastavení refresh time a upozornění na nový e-mail. Když přijde nová pošta, Simple Mail zobrazuje počet nových zpráv ve stavovém řádku *** Klepnutím na ikonu ve stavovém řádku otevřete Simple Mail v samostatné kartě prohlížeče *** POP3/IMAP/SMTP protokoly a podporou SMTP autentifikace (STARTTLS) *** Automatické dokončování adresy **** Filtry, automatické třídění příchozích zpráv do složek *** WYSIWYG editor. Vlastní font / barva vašich zpráv *** Emotikony. Použijte předdefinované nebo si snadno přidejte své vlastní *** Textové URL jsou automaticky převedeny na hypertextové odkazy *** Tlačítko pro vložení obrázku do těla zprávy *** Antispam: použijte filtry na příchozí zprávy - spam bude automaticky zlikvidován. Každý filtr se skládá ze souboru pravidel a řady akcí *** Umí přehrát různé zvuky upozorňující na zprávy došlé od různých odesílatelů *** ...atd.

Vizte úvod, integrovaný poštovný klient M2 byl asi největším magnetem, který mne v posledních letech držel na Opeře. Jistě, není žádný zázrak, ale vyhovovala mi integrace do jednoho programu. Nyní, když M2 coby součást prohlížeče Opera končí, jsem již neměl žádný důvod se s Operou nadále rozčilovat. Když jsem zkoušel Firefox, počítal jsem "na beton" s tím, že se budu muset naučit zacházet s webovým rozhraním Gmailu. Tohle rozšíření mě opravdu mile překvapilo. A není to žádné podřadné udělátko, ale v některých ohledech je i schopnější než M2.

SiteLauncher

SiteLauncher je add-on pro Firefox, který vám dává superrychlý způsob, jak otevřít své oblíbené webové stránky pouze pomocí klávesnice. Jeden stisk speciální klávesy (nebo dvou) vyvolá "spouštěč", následovaný stiskem další klávesy pro spuštění stránky.

Super Start

Super Start

Super Start

Operácký Speed dial byl jedním z důvodů proč jsem se držel Opery "zuby nehty". Firefoxí Speed dial s jeho věčně měnícími se nabídkami jsem vždycky nesnášel. Teprve až jsem se začal přehrabávat rozšířeními, zjistil jsem, že není vůbec problém vybrat si takový Speed dial, který mi plně vyhovuje. Nejvíce se mi zalíbil Super start, který tomu Operáckému jako by "z oka vypadl". Hlavně umí pevně zadané adresy a obrázek na pozadí. Česky.

Tab Counter

Jednoduché rozšíření, které počítá počet otevřených záložek v okně a zobrazuje tento údaj na panelu nástrojů.

Tab Mix Plus

Tab Mix Plus vylepšuje možnosti prohlížení v panelech Firefoxu. Za pomoci sofistikovaného nastavení vám umožňuje např. vytvářet duplicitní panely, kontrolovat jejich chování (obnovování, zamčení), znovuotevřít zavřené panely a okna a mnoho dalšího. Umí i zařídit otevírání odkazů s atributem "target" do současného panelu. Bohaté možnosti nastavení. Česky.

Tab Scope

Přejetím myší po kartách zjistíte obsah stránky uvnitř nich. Popravdě, náhledy nejsou tak kvalitní jako v Opeře (zkoušeno více rozšíření tohoto typu).

Theme Font & Size Changer

Umožňuje změnit globálně velikost, tučnost, styl, barvu a rodinu písma použitého v uživatelském rozhraní Firefoxu. Je obzvláště cenným nástrojem pro zrakově postižené. Theme Font & Size Changer změní velikost písma, jeho tučnost, styl, barvu a rodinu fontu ve všech oknech, nabídkách, panelech nástrojů, atd. Dostupné v Nástroje -> Theme Font & Size Changer. Anglicky.

Thumbnail Zoom Plus

Thumbnail Zoom Plus

Thumbnail Zoom Plus

Zobrazuje obraz v plné velikosti, když podržíte kurzor nad miniaturou. Přímo podporuje: Amazon, Baidu, Bing, Facebook, Flickr, Google+, Google Images, IMDB, LinkedIn, Netflix, Pinterest, Reddit, Twitter, Yandex, YouTube, Wikipedia, Yahoo a mnoho dalších. Pracuje samozřejmě též všude, kde odkaz na náhledu směřuje přímo na větší obrázek. Anglicky.

Turn Of the Light (Zhasnout světla)

Turn Of the Light (Zhasnout světla)

Turn Of the Light (Zhasnout světla)

Toto rozšíření ztmaví vše na pozadí, takže si můžete vychutnat video které právě sledujete bez rozptylování. Klepněte na tlačítko lampy, stránka potemní a automaticky se zaostří na video. Klepněte na tlačítko znovu, stránka se opět rozsvítí. Navíc je možno nastavit automatické zhasínání při spuštění videa (používám).

UnMHT

UnMHT umožňuje prohlížet soubory webových archivů MHT (MHTML) a ukládat celé webové stránky, včetně textu a grafiky, do jednoho souboru. Umí též uložit více karet jako MHT soubory najednou, včetně uložení více karet do jednoho souboru.

Web Slide Show

Jsou-li na webové stránce vhodné obrázky, pak se objeví v kontextové nabídce stránky tři Slide Show položky. Obrázky musí být větší než minimální velikost (viz Nastavení), nebo musí mít přímý odkaz na takový obraz (náhled). Položka "View Image Full Screen" zobrazí obrázek v celém okně), položka "Slide Show" pak spustí prezentaci. Položka "Slide Show All Tabs" pak ze všech tabů :-). Anglicky.


Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 24 září 2013

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: