WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Cinnamon 1.9.1.git.20130715 v mých repozitářích pro Mageiu 3


V mých úložištích pro Mageiu 3 se od nynějška nachází desktopové prostředí Cinnamon 1.9.1.git.20130715.

Cinnamon je nově vyvíjené grafické prostředí (přesněji okenní správce jenž ke svému běhu stále potřebuje podvozek GNOME3). Přiznám se, že s jeho kompilací byly větší problémy, než s KDE4. Především mi zaboha nefungovalo vypínání, když jsem zjistil, že Mageia má v "cooker" repozitáři Cinnamon, zrebuildnul jsem SRC, a zjistil jsem, že tam sice vypínání funguje, ale zato nelze spustit nastavení, což je myslím dost podstatná vada. Vrátil jsem se tedy k svému SPEC souboru a nakonec se mi podařilo zkompilovat víceméně funkční Cinnamon.

Cinnamon v Mageii 3 (default)

Obr. 1: Cinnamon v Mageii 3 (default)

Funguje prakticky vše kromě nastavení rychlosti opakování kláves, což ovšem není chyba má ani Cinnamonu, ale GNOME podvozku, v GNOME totiž nefunguje také. Takže veškeré stížnosti týkající se této chyby směřujte na GNOME/Mageiu. Dále jsem si všiml, že pozadí appletu na ploše zůstává šedé, ačkoliv by se správně mělo způhlednit. Jiných nedostatků jsem si nevšiml, s výjimkou problémů s nastavením barvy oken a výběru ikon, popsaných níže.

Cinnamon - možnosti nastavení

Obr. 2: Cinnamon - možnosti nastavení

Nastavení systému můžete spustit buďto z hlavní nabídky (levý sloupec) nebo z lišty (znak stříšky). Popis všech podrobností nastavení je nad rámec tohoto článku. Velmi podrobný popis je například zde. Zmíním se pouze o nabídce motivy. Na kartě "Installed" si můžete vybrat z nainstalovaných motivů, na kartě "Get more online" si můžete další stáhnout z internetu.

Cinnamon - výběr motivu

Obr. 3: Cinnamon - výběr motivu

Na kartě "Other settings" si můžete nastavit většinu dalšího co se vzhledu týče. Můžete si vybrat motiv oken, motiv ikon v dekoraci oken, kurzor myši atd. Pokud nastavíte položku "Controls" na "Oxygen-gtk" převezmou okna nastavení barev a ikon z KDE4 (samozřejmě musíte mít naistalován Oxygen - GTK, ideálně KDE a KDE - GTK Config nebo GTK - QT Engine pro jejich snadné nastavení z "Ovládacího centra KDE").

Někdy se však stává, že Cinnamon nereaguje na nastavení položek "Controls" a "Icons". V tom případě musíte toto nastavení provést v "Ovládacím centru KDE" (Obecný vzhled a chování -> Vzhled aplikací -> GTK), případně (Obecný vzhled a chování -> Vzhled aplikací -> Barvy). Je úplně jedno, zda tak učiníte v prostředí KDE nebo přímo v Cinnamonu. Upozorňuji, že toto nastavení bude jednotné v KDE i v Cinnamonu.

Cinnamon - vzhled - ostatni

Obr. 4: Cinnamon - vzhled - ostatni

Vaše prostředí pak může vypadat takto:

Cinnamon - Guayadeque

Obr. 5: Cinnamon - Guayadeque

Cinnamon tmavý

Obr. 6: Cinnamon tmavý

Nebo takto:

Cinnamon namodro

Obr. 7: Cinnamon namodro

Cinnamon ekologický

Obr. 8: Cinnamon ekologický

Pokud chcete instalovat klepnutím na výše uvedené odkazy, nainstalujte si Webgurpmi (stáhnout). Webgurpmi je funkční v Opeře, Konqueroru, Rekonqu, Firefoxu, částečně i v Google Chrome / Chromiu.

Zdroje si můžete přidat pomocí skriptu Add Media (stáhnout pro 64-bit, pro 32-bit).

UPOZORNĚNÍ: Při pokusu o instalaci / aktualizaci z mých zdrojů vyskočí hláška "Následující balíčky mají špatné signatury". Je to tím, že mé balíčky nejsou podepsány (popravdě se s tím nezdržuje snad nikdo z amatérských baličů, navíc by jste musel(a) mít v systému naimportován můj klíč). MGA3 na to pouze upozorňuje důrazněji než předchozí MGA/MDV. Takže si toho nevšímejte a v klidu pokračujte. V příkazovém řádku můžete užít parametr "--no-verify-rpm".


Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 31 července 2013

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: