WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Amerika se bojí, že Rusko ve spolupráci s Čínou a Íránem zničí ekonomickou nadvládu USA a petrodolaru


V patách potenciálního ruského „svatého grálu“ dohod o plynu s Čínou a zprávám o rusko-íránské dohodě o ropném „barteru“ to vypadá, že USA začínají mít nesmírné starosti o svůj všemocný petrodolar. Existence „petrodolarů“ je jedním z pilířů americké ekonomické moci, protože vytváří významnou vnější poptávku po americké měně, což USA umožňuje nadělat si obrovité dluhy, aniž by zbankrotovaly. Pokud si japonský kupující chce koupit barel saúdské ropy, musí ho zaplatit v dolarech, i když se řečeného dolaru nikdy nedotkne žádná americká společnost. Dolar si drží v globálním obchodování dominantní pozici už tak dlouho, že kontrakty se zemním plynem pro Evropu od Gazpromu jsou oceňovány a placeny v amerických dolarech. Donedávna i významná část obchodu mezi EU a Čínou byla oceňována v dolarech.

Ruská komoditní burza, kde se budou stanovovat referenční ceny ropy a zemního plynu v rublech místo dolarů bude pro petrodolar těžkou ranou. Rosněft nedávno podepsal série velkých kontraktů o exportu ropy do Číny a je už blízko podpisu „jumbo kšeftu“ s indickými společnostmi. Obě tyhle dohody nezahrnují žádné dolary. Reuters hlásí, že Rusko je blízko zavedení swapových transakcí zboží za ropu s Íránem, které poskytnou Rosněftu kolem 500 000 barelů íránské ropy denně k prodeji na globálním trhu. Bílý dům i rusofobové v Senátu běsní a zkouší tuto transakci zablokovat, protože ta pro petrodolar otvírá některé velice vážné a ošklivé scénáře. Pokud se Sečin rozhodne tuto íránskou ropu prodat za rubly přes ruskou burzu, tak takovýto krok zvýší šanci na „petrorubl“ a poškodí dolar. Lze říci, že americké sankce pro americkou měnu otevřely Pandořinu skříňku s potížemi.

Celý text (EUportal)


Autor: ?

Datum: 08 dubna 2014

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: