WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Zvětšete fotografie s Marusjou


Marusju jsem napsal jako skript v Bashi a k tomu nějaké další soubory. Je určena ke změně velikosti obrázků v ultravysoké kvalitě, zvláště směrem nahoru. Zvládne totiž zvětšit wallpaper nebo fotografii například z původní šířky 2000 px na třeba 5000 px s minimální ztrátou kvality. Samozřejmě k jisté ztrátě dojde, vstupní obrázek proto musí být dostatečně jakostní. Marusju jsem smolil přes měsíc a snad se vám bude hodit. Nápad něco takového stvořit jsem dostal po té, co jsem zjistil, že ve vývojové verzi GIMP nefunguje interpolace "LoHalo" a že tedy není možno kvalitně zvětšovat. Marusja je však vhodné řešení i pro stabilní verze GIMP, prostě proto, že dosahuje nejlepších výsledků. :-) Marusja je kompletně v češtině, pokud preferujete jiný jazyk, přeložte si to sami... :-)

Upozorňuji však, že Marusja není určena (ani to neumí) k práci s poloprůhlednými obrázky ani s obrázky s vrstvami, včetně animovaných GIF. Ještě jedno upozornění: některé formáty GraphicsMagick neumí otevřít buďto vůbec nebo s chybami. O převod těchto formátů se automaticky postará GIMP, který je převede na TIFF. Při tomto vás však bude GIMP otravovat ukládacími dialogy. Proto doporučuji používat jako vstupní formáty JPG, PNG, a především TIFF, který zvládne bezstrátovou kompresi a vysokou barevnou hloubku. Proto doporučuji před použitím Marusji převést XCF obrázky (nativní formát GIMP) právě na TIFF.

Parametry:
 • Vstup: jakýkoliv obrázek který dokáže načíst GraphicsMagick či GIMP nebo adresář s obrázky
 • Výstup: XCF (nativní formát GIMP) 16-bit - 32-bit
 • Výstupní adresář: "/home/mircy/marusja/output-xcf"
 • Vrstvy/animace: NE
 • Průhlednost: NE
 • Mezery v názvech souborů: ANO
 • Mezery v názvech adresářů: NE
 • Mezery v názvech kompletních cest: NE
 • Závislosti: GraphicsMagick zkompilován s podporou 32-bit, GIMP >= 2.9.0, pro GUI KDialog
Spuštění:
 • marusja [DALŠÍ PARAMETRY]: GUI (okenní) verze
 • marusja --cli [DALŠÍ PARAMETRY]: CLI (příkazová) verze
 • Myší: "Hlavní nabídka -> Grafika -> Marusja"
 • Kontextová nabídka [pouze KDE]: klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek či složku a zvolte "Činnosti -> Marusja - změna velikosti obrázků ve špičkové kvalitě" (nutný balíček "kde-servicemenu-marusja")
  • DALŠÍ PARAMETRY:
  • --img=[ADRESA] nebo --inp=[ADRESA]: obrázek nebo adresář s obrázky
  • --nw=[ROZMĚR]: nový rozměr obrázku na "šířku" (*)
  • --nh=[ROZMĚR]: nový rozměr obrázku na "výšku" (**)
  • --mw=[ROZMĚR]: minimální rozměr obrázku na "šířku" (***)
  • --mh=[ROZMĚR]: minimální rozměr obrázku na "výšku" (****)

(*) Zadejte požadovaný rozměr obrázků "na šířku" (šířka >= výška). Pokud napíšete číslo (například "5120"), bude tato hodnota použita jako minimální šířka, pokud přidáte písmeno "x" (například "x3000", "3000x" nebo klidně i "30x00"), bude tato hodnota použita jako minimální výška. Pokud přidáte písmeno "p" (například "p5120", "p1000x\ nebo klidně i "6x00p"), bude tato hodnota použita jako přesná šířka/výška. Nezadáte-li nic, budou obrázky "na šířku" ignorovány.

(**) Zadejte požadovaný rozměr obrázků "na výšku" (šířka < výška). Pokud napíšete číslo (například "2000"), bude tato hodnota použita jako minimální výška, pokud přidáte písmeno "x" (například "x1000", "1000x" nebo klidně i "10x00"), bude tato hodnota použita jako minimální šířka. Pokud přidáte písmeno "p" (například "p2000", "p1000x\ nebo klidně i "6x00p"), bude tato hodnota použita jako přesná šířka/výška. Nezadáte-li nic, budou obrázky "na výšku" ignorovány.

(***) Obrázek "na šířku" užší/nižší nežli zadaná hodnota je ignorován. O tom, zda šířka či výška rozhoduje (ne)existence písmena "x" v "--nw" (nový rozměr obrázku na "šířku"). Toto nelze zadat jinak nežli přímým zápisem parametru.

(****) Obrázek "na výšku" nižší/užší nežli zadaná hodnota je ignorován. O tom, zda výška či šířka rozhoduje (ne)existence písmena "x" v "--nh" (nový rozměr obrázku na "výšku"). Toto nelze zadat jinak nežli přímým zápisem parametru.

Na pořadí parametrů nezáleží, stejně jako na velikosti písmen. Jednotlivé parametry se oddělují mezerami a začínají jednou či více pomlčkami.

Návod:

Obrázek, který hodláte zvětšit, nejprve vylepšete v GIMP nebo jiném editoru. Otevřete jej v GIMP a první co udělejte je převeďte tento do barevné hloubky minimálně 16-bit. Zvětšení barevné hloubky sice samo o sobě kvalitu samozřejmě nezvýší, ale větší prostor se bude hodit při editaci. Poté prověďte vlastní optimalizaci dle svého uvážení, slučte vrstvy do jedné a uložte jako nekomprimovaný (případně komprimovaný bezstrátovou kompresí - v žádném případě kompresí JPEG !!!) TIFF. Potom jej můžete spustit v Marusje (je možno najednou převést i více předpřipravených obrázků v dávkovém režimu).

Úvodní okno

Obrázek: Úvodní okno

Zadejte požadovaný rozměr obrázků "na šířku" (šířka >= výška). Pokud napíšete číslo (například "5120"), bude tato hodnota použita jako minimální šířka, pokud přidáte písmeno "x" (například "x3000", "3000x" nebo klidně i "30x00"), bude tato hodnota použita jako minimální výška. Pokud přidáte písmeno "p" (například "p5120", "p1000x\ nebo klidně i "6x00p"), bude tato hodnota použita jako přesná šířka/výška. Nezadáte-li nic, budou obrázky "na šířku" ignorovány.

Zadání nových rozměrů

Obrázek: Zadání nových rozměrů

Zadejte požadovaný rozměr obrázků "na výšku" (šířka < výška). Pokud napíšete číslo (například "2000"), bude tato hodnota použita jako minimální výška, pokud přidáte písmeno "x" (například "x1000", "1000x" nebo klidně i "10x00"), bude tato hodnota použita jako minimální šířka. Pokud přidáte písmeno "p" (například "p2000", "p1000x\ nebo klidně i "6x00p"), bude tato hodnota použita jako přesná šířka/výška. Nezadáte-li nic, budou obrázky "na výšku" ignorovány.

Ukazatel průběhu

Obrázek: Ukazatel průběhu

Po odsouhlasení zadaných údajů se rozeběhne vlastní proces. V závislosti na výkonu počítače a cílového zvětšení toto může trvat i několik desítek sekund u jednoho obrázku. Tak, aby jste se nedivili, že se dlouho jakoby nic neděje.

Snažil jsem se neudělat chybu, snad bude vše v pořádku, ale pokud na něco narazíte, neváhejte mne informovat v diskuzi pod článkem. Ne jako jindy, když jsou problémy a já se o tomto dozvim až za půl roku z úplně jiného zdroje, ačkoliv jde kolikrát o naprostou banalitu, kterou bych vyřešil okamžitě, kdybych o ní věděl... (O problémech s GUI vím).

( Nainstalovat Marusju ).


Pokud chcete instalovat klepnutím na výše uvedené odkazy, nainstalujte si Webgurpmi (stáhnout). Webgurpmi je funkční v Konqueroru, Rekonqu, Firefoxu, Opeře, částečně i v Google Chrome / Chromiu.

Zdroje si můžete přidat pomocí skriptu Add Media (stáhnout pro 64-bit, pro 32-bit).

Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 1 dubna 2015

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: