WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Druhá světová válka v Číně 1937-1945, video. Oslavy vítězství – Čína velebí českého prezidenta. Přehlídka k 70. výročí konce války, video


Čínský prezident Miloši Zemanovi a českému národu velmi poděkoval za to, že jako jediný západní politik se oslav zúčastnil a vyjádřil tak úctu obětem války. V čínských médiích se objevuje kritika na neúčast ostatních západních představitel, prezident sám se k tomu vyjádřil jen s tím, že je každého věc, jak se rozhodl, ale že od USA a Británie by účast očekával proto, že se bojů proti Japonsku účastnily. Zajímalo mě, jak vlastně 2. světová válka v Číně probíhala a v čem byl ten čínsko- japonský problém, kvůli kterému západní politici účast odmítli. O tuto kapitolu války jsem se nikdy příliš nezajímala a dopátrala jsem se, že mezi Čínou a Japonskem jde o dlouhodobé napětí, o čemž svědčí i fakt, že japonský premiér se z účasti na oslavách omluvil (stalo se tak ihned po výbuchu na americké vojenské základně v Japonsku). A že mimo různých potyček probíhaly mezi zeměmi dvě války. První probíhala v letech 1894-1895, druhá od 7. července 1937 do 2. září 1945 a šlo o válečný konflikt mezi Čínskou republikou a Japonským císařstvím. Tato válka se stala součástí 2. světové a někteří autoři její počátek považují za počátek druhé světové války.

V roce 1937 Japonci dobyli Peking, dalším cílem byla Šanghaj. Bitva i přes japonskou technologickou převahu trvala celé tři měsíce. Poté následoval Nanking, tehdejší hlavní město Číny a dobytí Nankingu bylo provázeno otřesnými krutostmi (Nankingský masakr). Následně bylo hlavní město přesunuto do Čchung-čchingu. (...) Podpis vzájemného paktu navrhovali Hitler a Ribbentrop prominentním japonským návštěvníkům již v roce 1933. Nacisté s touto variantou začali počítat velmi brzy. V této souvislosti udělali i výjimku ze svých rasových teorií. Goebbelsovská propaganda již v roce 1934 začíná nazývat Japonce „Prusy Východu“, Výbor pro rasový výzkum dokonce rozhodl povolovat německo-japonské sňatky, neboť „japonská krev vykazuje kvality blízce příbuzné čistě nordické krvi“. (...) K obnově japonsko německých rozhovorů došlo v létě roku 1940, které vyústily do dlouho očekávané aliance Německa-Itálie-Japonska. Iniciativa vzešla z německé strany. Především v řadách velení japonského válečného námořnictva neutichal značný odpor k alianci s Německem. Nejdůraznějšími obhájci paktu byli ministr zahraničí Jósuke Macuoka a ministr války generál Hideki Tódžó. Macuoka se nakonec stal tím, kdo přesvědčil i odporující japonské vedení. Japonsko vstoupilo do „Paktu tří“

Celý text (Aeronet)


Autor: Pozorovatelka

Datum: 6 září 2015

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: