WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Grafika

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Prohlížeče obrázků

Gwenview

Gwenview

Gwenview

Špičkový prohlížeč s mnoha funkcemi, včetně editačních. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gwenview], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Gwenview).

Nomacs

Nomacs

Nomacs

Špičkový prohlížeč s mnoha funkcemi, včetně editačních. Používané knihovny: QT (KDE). Češtinu neobsahuje, ale slovenčinu lze zvolit v "Preferences". Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi nomacs], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Nomacs).

Limoo

Limoo

Limoo

Špičkový prohlížeč obrázků. Používané knihovny: QT. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi limoo], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Limoo).

Shotwell

Shotwell

Shotwell

Správce fotografií a prohlížeč obrázků. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi shotwell], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Shotwell). Spuštění čistě jen prohlížeče: klepněte myší na obrázek (Pravé tlačítko -> Otevřít pomocí -> Shotwell Viewer).

Picasa

Picasa

Picasa

Špičkový prohlížeč, foto editor, organizér, uploadér atd. Používané knihovny: WINE. Licence: Freeware.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi picasa], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři. První spuštění pak vyvolá vlastní Win instalátor.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Picasa). Spuštění čistě jen prohlížeče: klepněte myší na obrázek (Pravé tlačítko -> Otevřít pomocí -> Picasa Photo Viewer).

Eye of Gnome

Eye of Gnome

Eye of Gnome

Skvěle použitelný prohlížeč. Sice neumí (jako mnohé jiné) uvařit kafe, ale co má, umí dobře. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi eye-of-gnome], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Eye of Gnome).


Bitmapové editory

GIMP

GIMP

GIMP

Bitmapový grafický editor GIMP (GNU Image Manipulation Program) je špičkový program pro tvorbu a úpravu grafiky. Vzhledem k jeho obrovským možnostem nemám dostatek času ani znalostí pro popis. V češtině však vyšly knihy, zabývající se GIMPem. Taktéž na internetu naleznete mnoho návodů. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gimp], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> GIMP).

KolourPaint

KolourPaint

KolourPaint

Je kreslící program, umí i jednoduché úpravy stávajících obrázků (ořez, změna velikosti, několik efektů). Používané knihovny: KDE. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kolourpaint], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> KolourPaint).

Krita

Krita

Krita

Špičkový grafický editor. Pokud se Vám zdá GIMP příliš složitý, a KolourPaint příliš jednoduchý, zkuste vynikající program Krita. Je součástí kancelářského balíku Calligra. Používané knihovny: KDE. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi krita calligra-l10n-cs], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Krita).

PhotoFiltre Studio

PhotoFiltre Studio

PhotoFiltre Studio

Kvalitní grafický editor. Používané knihovny: WINE. Licence: Trial 30 days.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi photofiltre-studio-trial-30-days], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři. První spuštění pak vyvolá vlastní Win instalátor.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> PhotoFiltre Studio).


Vektorové editory

Inkscape

Inkscape

Inkscape

Vychytaný s překvapivě značnými schopnostmi. Tak se dá charakterizovat vektorový grafický editor Inskcape. Asi nejpoužívanější vektorový grafický editor. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i kla0sicky: [urpmi inkscape], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Inkscape).

LibreOffice Draw

LibreOffice Draw

LibreOffice Draw

Jednoduchý, přesto velmi efektivní vektorový editor, který lze použít všude tam, kde potřebujete doplnit bublinu, šipku, rámeček nebo jiný tvar či kresbu. Perfektně spolupracuje se všemi součástmi balíku a poslouží při vytváření schémat, náčrtů, diagramů a dalších užitných dokumentů. Draw je součástí kancelářského balíku LibreOffice. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi libreoffice-draw libreoffice-langpack-cs], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Kancelář -> LibreOffice Draw).


Úprava fotografií

Fotoxx

Fotoxx

Fotoxx

Velmi kvalitní editor digitálních fotografií s obrovskou škálou možností. Můžete jej používat i jako prohlížeč. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi fotoxx], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Fotoxx).

RawTherapee

RawTherapee

RawTherapee

RawTherapee je program pro úpravu fotografií v RAW formátu, tedy datech, která jsou přímo vyčtena ze snímače digitálního fotoaparátu. Jeho grafické rozhraní je velice podobné produktům firmy Adobe, což je důvod jeho obliby. Na rozdíl od produktů zmíněné firmy má několik neoddiskutovatelných plus — je multiplatformní, funguje bez úprav pod Linuxem a je zdarma. Vřele doporučuji přečíst si toto: Úprava RAW fotek z digitálních zrcadlovek v Linuxu — RawTherapee #1. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi rawtherapee], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> RawTherapee).

Photivo

Photivo

Photivo

Photivo je open source (GPL3) foto procesor. Zvládá jak soubory RAW, tak i bitmapové soubory (TIFF, JPEG, BMP, PNG a mnoho dalších) v nedestruktivním 16 bitovém režimu. Photivo se snaží poskytovat ty nejlepší dostupné algoritmy. Licence: GNU/GPL3.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi photivo], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Photivo).

Picasa

Picasa

Picasa

Picasa je špičkový prohlížeč a organizér Vašich fotografií s nevšedními editačními schopnostmi. Používané knihovny: WINE. Licence: Freeware.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi picasa], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři. První spuštění pak vyvolá vlastní Win instalátor.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Picasa).

Bibble5

Bibble5

Bibble5

Bibble je profesionální software pro postprodukční práce a efektivní optimalizaci snímků vytvořených v obrazovém formátu RAW. Samozřejmě umí i klasické bitmapové formáty. Tento software se již nevyvíjí, má však přímého pokračovatele. Koncem roku 2011 totiž firmu Bibble Labs koupil Corel, který na bázi Bibble5 vyvíjí produkt AfterShot Pro. Licence: Trial 14 dní.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi bibble5-trial-14-days], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Bibble5).

Corel AfterShot Pro

Corel AfterShot Pro

Corel AfterShot Pro

Corel® AfterShot™ Pro je výkonné řešení, které kombinuje robustní správu fotografií, pokročilé nedestruktivní úpravy a kompletní zpracování RAW. Uspořádejte své fotografie do katalogů. Vyhledávejte obrázky rychle dle nastavení fotoaparátu, klíčových slov, značek aj. Experimentujte s obrázky editujte (nedestruktivně) své fotografie. S podporou formátu RAW, výkonné dávkové zpracování a neuvěřitelnou rychlostí, AfterShot Pro je prograsm pro profesionální fotografy. Vychází z programu Bibble5, přímo na svých stránkách Corel uvádí: "Byli jsme tak ohromeni výkonem technologie od Bibble Labs, že jsme to jádro použili do našeho nového softwaru pro správu fotografií. To znamená, že AfterShot Pro přináší rychlost a výkonné editační funkce z Bibble Pro, spolu s několika vylepšeními. Licence: Trial 30 dní.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi corel-aftershot-pro], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Corel AfterShot Pro).

3D Editory

Blender

Blender

Blender

Blender je open-source 3D modelovací, animační, renderovací a postprodukční program. Použití OpenGL umožňuje hardwarovou akceleraci vykreslování 2D a 3D objektů. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi blender], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Blender).

K-3D

K-3D

K-3D

K-3D je 3D modelovací a animační software. K-3D exceluje na polygonálním modelování, a obsahuje základní nástroje pro NURBS, křivky a animace. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi k3d], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> K-3D).

Art of Illusion

Art of Illusion

Art of Illusion

3D modelovací a renderovací studio. Díky svým schopnostem může soupeřit i s komerčními programy. Používané knihovny: JAVA. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi aoi], nebo pomocí Ovládacího centra.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Art of Illusion).

Geomorph

Geomorph

Geomorph

Program pro modelování 3D krajin. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi geomorph], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Geomorph).


CAD

gCAD3D

gCAD3D

gCAD3D

Aplikace gCAD3D je 3D-CADCAM, podrobně: http://www.gcad3d.org (německy). Používané knihovny: GTK. Licence: Freeware.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gcad3d], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> gCAD3D).

VariCAD

VariCAD

VariCAD

Je český profesionální 3D CAD program. VariCAD je CAD systém pro strojní inženýrství. Je navržen jako vysoce interaktivní a snadno ovladatelný software, který svými funkcemi pokrývá požadavky konstruktérů. VariCAD je oblíben pro svou rychlost, kompaktnost, snadné ovládání a nízké nároky. Systém je dodáván jako jeden balík, kompletně se všemi moduly v jedné ceně, která představuje pro konstruktéra velmi výhodnou investici se vynikajícím poměrem mezi cenou a výkonem. Licence: komerční. Je možno vyzkoušet 30-ti denní trial verzi.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi varicad], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> VariCAD).

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D je volně šiřitelná aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech. Podrobněji zde. Používané knihovny: Java. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi sweethome3d], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Sweet Home 3D).

CYCAS

CYCAS

CYCAS

Profesionální stavitelský 2D/3D CAD systém, zvládá načítání/exportování dwg/dxf souborů v placené verzi. Licence: Freeware for non-commercial use only / Komerční.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi cycas], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> CYCAS).

Další užitečné grafické programy

SIR

SIR

SIR

Program pro hromadou změnu velikosti obrázků. Používané knihovny: KDE. Licence GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi sir], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> SIR).

Ksnapshot

Ksnapshot

Ksnapshot

Aplikace pro snímání obsahu obrazovky pro KDE. Může snímat celou plochu, okno, oblast nebo část okna. Používané knihovny: KDE. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi ksnapshot], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Ksnapshot).

Shutter

Shutter

Shutter

Špičkový program pro snímání obsahu obrazovky. Může snímat celou plochu, okno, oblast nebo část okna. A nejen to. Je možno nasnímat více obrázků (používá záložky), tyto je možno upravit, je možno sejmout celou webovou stránku, aj. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi shutter], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Shutter).

Fotowall

Fotowall

Fotowall

Program na tvorbu wallpaperů a jiné grafiky. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi fotowall], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Grafika -> Fotowall).


60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: