WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Internet

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi ], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém herním repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Internet -> ).

Webové prohlížeče

Firefox

Firefox

Firefox

Firefox je vskutku špičkový prohlížeč, s velmi nízkými nároky na RAM. A je pekelně rychlý. Je možno snadno doinstalovat spoustu užitečných rozšíření. Příkladem budiž myší gesta, náhledy, integrovaný poštovní klient a tisíce dalších. Používané knihovny: GTK. Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi firefox], nebo pomocí Ovládacího centra. Tento RPM balíček se nachází v mém herním repozitáři.

Spuštění: (Nabídka -> Internet -> Firefox).

Opera

Opera (1)
Opera (2)


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi opera] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Opera).

Konqueror

Konqueror

Špičkový webový prohlížeč, podporující nejnovější webové standardy. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi konqueror], nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Konqueror).

SeaMonkey

SeaMonkey

Špičkový prohlížeč, přímý pokračovatel legendární Mozilly. Je v češtině, slovenčinu neobsahuje. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi seamonkey-mail] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> SeaMonkey Navigator).

Arora

Arora

Webový prohlížeč, podporující nejnovější webové standardy. Postavený na jádře WebKit. Používané knihovny: QT. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi arora] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Arora).

Galeon

Galeon

Prohlížeč na jádře Gecko, podobně jako Firefox. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi galeon] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Galeon).

Rekonq

Rekonq

Webový prohlížeč, podporující nejnovější webové standardy. Postavený na jádře WebKit. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi rekonq] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Rekonq).


Hromadná archivace webu

Položka se edituje


Torrent

Ktorrent

Ktorrent (1)
Ktorrent (2)
Ktorrent (3)

Torrent je velká pomoc při stahování velkých souborů. Dokáže podstatně urychlit jejich stahování. Funguje zjednodušeně tak, že data stahujete nejen ze specializovaných serverů, ale vzájemně i od jiných účastníků. Významné zrychlení stahování poznáte především, pokud stahujete nějakou novinku (novou distribuci, novou hru) v době, když jsou tradiční servery přetížené. Ovšem později už je tento rozdíl menší a pokud jde o soubor staršího data, bývá jeho stažení ze serveru i rychlejší. Výborný je Ktorrent. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi ktorrent] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Ktorrent).

Qbittorrent

Qbittorrent

Torrent je velká pomoc při stahování velkých souborů. Dokáže podstatně urychlit jejich stahování. Funguje zjednodušeně tak, že data stahujete nejen ze specializovaných serverů, ale vzájemně i od jiných účastníků. Významné zrychlení stahování poznáte především, pokud stahujete nějakou novinku (novou distribuci, novou hru) v době, když jsou tradiční servery přetížené. Ovšem později už je tento rozdíl menší a pokud jde o soubor staršího data, bývá jeho stažení ze serveru i rychlejší. Výborný je Ktorrent. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.

Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi qbittorrent] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Qbittorrent).


Stahovače (downloadéry)

Aeterean-a

Aeterean-a

Program pro vyhledání obrázků na webu a jejich následné stažení. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi aeterean-a] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Aeterean-a).


Anonymizéry

JAP

JAP

Webový anonymizér pro skrytí Vaší IP adresy (což se někdy hodí). Doporučuji přečíst tento článek. Napsán v Javě. Licence: GNU/GPL.
Postup instalace: neinstaluje se (přímo spustitelný). Nutno je mít nainstalovánu Javu ([urpmi java-1.6.0-openjdk]).


Spuštění: archív rozbalte a klepněte myší na soubor "jap.jar" nebo příkazem "java -jar ./jap.jar".


Tvorba (X)HTML stránek

Kwrite

Webová stránka v Kwrite

Zkušení tvoří stránky v textovém editoru, což umožní plnou kontrolu nad kódem, včetně kódu JavaScriptu, CSS, PHP, atd. Použít můžete například Kwrite - jednoduchý editor, zvládající barevnou syntaxi, číslování řádků, apod. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kwrite] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Kwrite).

Gedit

Webová stránka v Geditu

Zkušení tvoří stránky v textovém editoru, což umožní plnou kontrolu nad kódem, včetně kódu JavaScriptu, CSS, PHP, atd. Použít můžete například Gedit - jednoduchý editor, zvládající barevnou syntaxi, číslování řádků, apod. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gedit] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Textový editor).

Kate

Webová stránka v Kate

Zkušení tvoří stránky v textovém editoru, což umožní plnou kontrolu nad kódem, včetně kódu JavaScriptu, CSS, PHP, atd. Použít můžete například Kate - pokročilejší bratr editoru Kwrite, zvládající barevnou syntaxi, číslování řádků, apod. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kate] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Kate).

Geany

Geany

Pro náročnější je zde Geany. Je to vlastně už poloviční vývojové prostředí, skutečná špička. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi geany] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Geany).

SeaMonkey (vizualni editor)

SeaMonkey  (vizualni editor)

Méně zběhlí dávají přednost tzv WYSIWYG editoru, v němž tvoří web v grafickém prostředí. Můžete použít export do HTML z OpenOffice nebo KOffice, nebo využít součástí pro tvorbu stránek některých webových prohlížečů. Absolutní špičkou je SeaMonkey Composer. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi seamonkey-js-debugger] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Vývoj -> Webový vývoj -> SeaMonkey - vizuální editor).

Instant Messengers (kecálkové)

Pidgin

Pidgin

Pidgin je multi - protokolový instant messaging (IM) klient. Kompatibilní s ICQ (Oscar protocoll), MSN Messenger, Yahoo, IRC, Jabber, Gadu - Gadu, SILC, GroupWise Messenger a Zephyr networks. Uživatelé mohou být přihlášení do systému k vícenásobným účtům na vícenásobných IM sítích současně. Toto znamená, že můžete povídat s přáteli na AOL Instant Messenger, stejně tak s přáteli na Yahoo Messenger a současně být na IRC. Podporuje mnoho rysů z různých sítí, jako přesun souboru, odchozí zprávy, psaní oznámení a další. Jeden z populárních rysů je Buddy Pounces, který umožňuje poslat vzkaz, přehrát zvuk, nebo spustit program, když specifický kamarád odejde, kontrola pravopisu, tabulkové konverzace, umí video chat a mnohem více... Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi pidgin] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Pidgin).

Coccinella

Coccinella

Coccinella je klient Jabberu/XMPP, ale umí i jné sítě. Podporuje velkou řadu standardních funkcí a navíc nabízí unikátní (a bohužel s jinými klienty nekompatibilní) přenos hlasu a sdílenou kreslicí plochu (whiteboard). Pěkný článek. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi coccinella] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Coccinella).

Choqok

Choqok

Klient Twitteru. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi choqok] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Choqok).

Mitter

Mitter

Jednoduchý Twitter klient. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi mitter] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Mitter).

Qwit

Qwit

Twitter kecálek. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi qwit] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Qwit).

Kopete

Kopete

Kopete je instant messenger podporující AIM, ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo, Jabber, Gadu-Gadu, Novell GroupWise Messenger, a další. Je navržen tak, aby to byl flexibilní a rozšiřitelný multi-protokolový systém, vhodný pro osobní i podnikové využití. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kopete] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Pidgin).

Poštovní klienti

Opera

Opera (mail)

Osobně používám jako poštovního klienta ten integrovaný ve webovém prohlížeči Opera. Tento mi vyhovuje možnostmi, uspořádáním a hlavně právě integrací s webovým prohlížečem. Ten mám beztak puštěný celý den. Používané knihovny: QT. Licence: Freeware.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi opera] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Opera).

Ostatní

Knemo

Knemo

KNemo (K Network Monitor) slouží k monitorování sítě. Zobrazuje ikonu v oznamovací oblasti a ta ukazuje parametry síťového připojení (IP adresa, počet přenesenených bajtů, přenosová rychlost, v případě Wi-Fi i kvalita signálu,...). Také uchovává statistiky přenesených dat (za jednotlivé dny, měsíce a roky) a umí vykreslovat graf rychlosti přenášených dat. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi knemo] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Internet -> Knemo).

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: