WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Kancelář

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Textové procesory

OpenOffice.org Writer

OpenOffice.org Writer

OOo Writer je špičkový textový procesor. Writer zvládne většinu funkcí, které by jste v současném textovém procesoru očekávali (styly textu, automatické opravy, kontrola pravopisu, slovník synonym, vzory dělení slov, vytvořené a importované tabulky, nástroj pro vzorce (Math) a mnoho dalšího). Nativní formát OOo Writer je Open Document Format (standardizovaný formát na bázi XML) ODT, dokument snadno exportuje do formátu PDF, LaTexu nebo XHTML, zvládne pracovat (tj. otevírat a ukládat) i se soubory formátu MS Office (DOC, DOCX). Umí editovat PDF. Writer je součástí kancelářského balíku OpenOffice.org. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi openoffice.org(64)-writer], [urpmi openoffice.org(64)-l10n-cs] či [urpmi openoffice.org(64)-l10n-sk] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy (uživatelé 32-bitového systému samozřejmě bez "64") nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> OpenOffice.org Writer).

KOffice Kword

Kword

KWord je textový procesor. Zvládne většinu funkcí, které by jste v současném textovém procesoru očekávali (styly textu, automatické opravy, kontrola pravopisu, vytvořené a importované tabulky, nástroj pro vzorce a mnoho dalšího). Současné verze však mají značné problémy s importem ODF dokumentů z OpenOffice (styly, písmo, formátování). S lítostí konstatuji, že Kword není zatím příliš vhodný pro vážnou práci. V podstatě jde o nejslabší článek jinak špičkového kancelářského balíku KOffice. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kword] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> Kword).


Tabulkové procesory

OpenOffice.org Calc

OpenOffice.org Calc

OOo Calc je špičkový tabulkový procesor. Calc zvládne většinu funkcí, které by jste v současném tabulkovém procesoru očekávali. Nativní formát OOo Calc je Open Document Format (standardizovaný formát na bázi XML) ODS, dokument snadno exportuje do formátu PDF nebo XHTML, zvládne pracovat (tj. otevírat a ukládat) i se soubory formátu MS Office (XLS). Calc je součástí kancelářského balíku OpenOffice.org. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi openoffice.org(64)-calc], [urpmi openoffice.org(64)-l10n-cs] či [urpmi openoffice.org(64)-l10n-sk] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy (uživatelé 32-bitového systému samozřejmě bez "64") nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> OpenOffice.org Calc).

Koffice Kspread

Kspread

KSpread je kvalitní tabulkový procesor, obsahuje vše, co by jste v moderním tabulkovém procesoru očekávali (formátování, práce s vzorci, 3D listy, vytváření různých grafů). Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kspread] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> Kspread).

Gnumeric

Gnumeric

Na první pohled jednoodušší, ale kvalitní tabulkový procesor. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnumeric] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> Tabulkový kalkulátor Gnumeric).


Tvorba prezentací

OpenOffice.org Impress

OpenOffice.org Impress

OOo Impress je špičkový prezentační nástroj. Impress zvládne většinu funkcí, které by jste v současném prezentačním nástroji očekávali. Nativní formát OOo Impress je Open Document Format (standardizovaný formát na bázi XML) ODP, dokument snadno exportuje do formátu PDF, SWF nebo HTML, zvládne pracovat (tj. otevírat a ukládat) i se soubory formátu MS PowerPoint (PPT). Impress je součástí kancelářského balíku OpenOffice.org. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi openoffice.org(64)-impress], [urpmi openoffice.org(64)-l10n-cs] či [urpmi openoffice.org(64)-l10n-sk] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy (uživatelé 32-bitového systému samozřejmě bez "64") nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> OpenOffice.org Impress).


Programy pro čtení PDF dokumentů

Okular

Okular

Formát PDF patří pro své nesporné přednosti mezi velmi rozšířené. Okular je špičkový program pro čtení PDF i všemožných dalších formátů. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi okular] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> Okular)

Evince

Evince

Jednodušší, avšak bezpochyby špičkový program pro čtení PDF dokumentů.Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi evince] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.
Spuštění: [Alt + F2], do políčka napište: evince. V GNOME je asociován se soubory *.pdf.

Adobe Reader

Adobe Reader

Originál od tvůrce. Licence: Freeware.
Postup instalace: na stažený RPM balíček klepněte myší.


Spuštění: (Hlavní nabídka -> Kancelář -> Adobe Reader).


Kalkulátory

Galculator

Galculator

Kalkulačka.Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi galculator] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Galculator)

Kcalc

Kcalc

Kalkulačka. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kcalc] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Kcalc)

Qalculate!

Qalculate!

Vědecká kalkulačka.Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi qalculate] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Qalculate!)

Gcalctool

Gcalctool

Finanční a vědecká kalkulačka.Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gcalctool] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Kalkulačka)


Ostatní kancelářský software

Creditor

Creditor

Program pro snadný výpočet úroků, výše měsíčních plateb, aj. Pouze pro 64 bitové systémy! Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi creditor] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři. Pouze pro 64-bit.Spuštění: (Nabídka -> Kancelář -> Creditor).

Rednotebook

Rednotebook

Aplikace vhodná především pro uživatele, kteří by si chtěli psát klasický deník, ovšem v elektronické podobě, a dnes tak oblíbené blogy jim nic neříkají. Dále pro zápis poznámek, plánů... Zvládá formátování, třídění, obsahuje kalendář. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi rednotebook] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Nabídka -> Kancelář -> Rednotebook).

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: