WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Instalace balíčků EXE


Balíčky .exe jsou určeny pro operační systémy Windows a DOS firmy Microsoft (dále „Běžný operační systém“). Já však s oblibou říkám, že jde o speciální balíčky pro Wine. :-)

Z toho plyne, že tyto nejsou zdrojem nativních programů pro Linux, je třeba emulace (tedy převod systémových volání). Nutno uvést, že většina složitějších Win programů nefunguje. Naproti tomu lze pod Wine zprovoznit např Adobe Photoshop CS3. Největší úspěšnost však je u jednoduchých prográmků. Je ale pravdou, že Wine s prudce zlepšuje a spoustu win software v něm můžete bez problémů používat.


Všude, kde je to možné, dávejte přednost nativnímu softwaru pro Mandriva Linux.


Nejprve je třeba mít v systému nainstalován „emulátor“ Běžného operačního systému". Nejčastěji se k tomuto používá program Wine, používají se též komerční programy Cedega a jiné. Dále budu automaticky uvažovat Wine.


Musíte mít tedy nainstalován „emulátor“ Microsoft (™, ®, a tak dále) Windows (™, ®, a tak podobně) "Wine". Nejprve si proto nainstalujte program Wine (webgurpmi odkaz). Dále budu předpokládat, že Wine máte nainstalován.


Instalace v grafickém prostředí

 1. Stáhněte soubor.
 2. Klepněte na soubor levým tlačítkem myši (je nutno mít soubory .exe asociovány s příkazem (programem) "wine"). Někdy je nutno klepnout pravým tlačítkem myši na soubor a zvolit "Otevřít pomocí wine".
 3. Proklikejte se instalátorem.

K bodu 3 - instalátorem software pro „Běžný operační systém“ se propracujete pomocí tlačítek typu „Next“, „Další“, „Cancel“, a podobně. Často je nutno odsouhasit licenci, někdy zadat registrační kód.

Instalace v emulátoru konzole

Instalace v čistě textovém prostředí NENÍ MOŽNÁ. V emulátoru konzole instalační proces spustíte takto:

cd cesta/k/adresáři/s/programem
wine ./program.exe
A pak stejně klikáte…

Spouštění nainstalovaného EXE programu

  Je více možností:
 • U naistalovaných programů často přibude položka v (Hlavní nabídka -> Wine -> Programs).
 • U naistalovaných programů často přibude ikona na ploše.
 • Po úspěšné instalaci naleznete spustitelný soubor nejčastěji ve složce
  /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/…
  Spustíte jej klepnutím na soubor levým tlačítkem myši (je nutno mít soubory .exe asociovány s příkazem (programem) „wine“). Někdy je nutno klepnout pravým tlačítkem myši na soubor a zvolit „Otevřít pomocí wine“.
 • V emulátoru konzole:
  cd /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/…
  wine ./program.exe
  pokud nezafunguje, pak
  env WINEPREFIX="/home/uživatel/.wine" wine "C:\Program Files\...\program.exe"

Přímo spustitelné EXE balíčky

Přímo spustitelné programy jsou takové, které se „instalují“ zkopírováním adresáře programu na vhodné místo. Tyto programy bývají šířeny ve formě komprimovaných archivů (nejčastěji zip). Nejprve tyto rozbalte - klepněte pravým tlačítkem myši na komprimovaný soubor a v kontextovém menu zvolte Rozbalit. Pak je můžete klepnutím levého tlačítka myši spustit. Spustitelný soubor se většinou jmenuje název_programu.exe.

Tipy a triky

Chybí DLL knihovna

V případě potíží můžete stávkující EXE program spustit v emulátoru konzole, možná se ozve, že chybí nějaká .dll knihovna. Tuto můžete pohledat na www.dll-files.com a překopírovat do /home/uživatel/.wine/drive_c/windows/system32.

Někdy to pomůže. U knihoven vytvořených Microsoftem pozor na licenci (EULA).

Výměna CD během instalace

Některé programy jsou umístěny na více než jednom instalačním CD. Pokud připojíte CD v systému a pak spustíte wine ./setup.exe, systém si přisvojí mechaniku a výměna CD se během instalace nezdaří.

Řešením je spustit Správce souborů ve Wine (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Emulátory -> Wine -> Správce souborů). V něm přejdete na CD/DVD mechaniku (E:, objeví se po vložení CD) a z něho spusťte setup.exe. Až si instalátor vyžádá vložení dalšího CD, neměl by vzniknout problém.

Poznámka: poslední část návodu jsem nevymyslel ani nezkoušel, pochází z wiki.mandrivalinux.cz.

Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 04 červen 2009

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: