WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Instalace balíčků RUN, SH, BIN (instalačních skriptů)


Většina software je zdarma k dispozici ve veřejně přístupných repozitářích ve formě RPM balíčků. K instalaci software v Mandriva Linuxu používejte především RPM balíčky (a nemáte-li vyšší požadavky, nemusíte ani nic jiného k instalaci používat). Občas se však vyskytne zajímavý software v "jiném balení". Hry a komerční software se často distribuují ve formě balíků RUN, SH, BIN. Jde sice o skripty, ale nepředstavujte si žádné několikařádkové skriptíky - mívají často i několik set MB!

Použití těchto balíků má však úskalí. Jednak je to partyzánská akce, o které balíčkovací systém neví, druhak nenainstaluje potřebné knihovny. Řešení tohoto problému na konci návodu.


RUN, SH, BIN (instalační skripty) s grafickým instalátorem

Grafický režim
Textový režim
 1. Stáhněte soubor.
 2. Někdy (ne vždy) musíte nejprve otevřít grafické okno s právy superuživatele (roota). Je zbytečné přihlašovat se do kompletního rootovského režimu, a není to ani dobré. Mnohem lepší je spuštění takového okna. Existuje několik způsobů, jak takové okno spustit. Například spusťte některý emulátor konzole a napište:
  su - -c nautilus (dolphin)
  Na výzvu zadejte heslo roota, a poté se objeví okno Nautila (Dolphinu) s rootovskými právy k systému. Proklikejte se k instalovanému souboru.
  UPOZORNĚNÍ: V tomto okně máte k dispozici veškerá práva k systému. Proto pozor na nechtěné poškození systému! Nikdy neponechávejte toto okno otevřené pro jiné uživatele! Nejlépe takové okno ihned po skončení akce zavřete.
  Často jde o volitelnou záležitost, jste-li root, instaluje většinou do /opt, jinak do Vašeho domovského adresáře. Vždy prostě jako první vyzkoušejte Vámi preferovanou volbu.
 3. Zřejmě nebudou nastaveny práva ke spouštění. Klepněte na stažený soubor pravým tlačítkem myši, z kontextového menu zvolte "Vlastnosti", na kartě "Oprávnění" zaškrtněte (pokud není) zátržítko "Povolit spouštění souboru jako programu" nebo "Je spustitelný" (nebo něco podobného, dle prostředí).
 4. Klepněte na soubor levým tlačítkem myši.
  UPOZORNĚNÍ: Pozor na zlomyslné skripty pochybného původu!
 5. Proklikejte se instalátorem.
 1. Stáhněte soubor.
 2. Instalace v čistě textovém prostředí NENÍ MOŽNÁ. V emulátoru konzole instalační proces spustíte takto:
  su
  HESLO ROOTA
  cd cesta/k/adresáři/s/programem
  sh ./program.run
 3. A pak stejně klikáte...

UPOZORNĚNÍ: pokud instalátor nebude funkční, spusťte jej z konzole a sledujte výpis. Zřejmě bude chybět některá knihovna, tuto doinstalujte.


RUN, SH, BIN (instalační skripty) bez grafického instalátoru (je jich už minimum)

Grafický režim
Textový režim
Spusťte emulátor konzole, dále se řiďte pokyny v části "Textový režim".
 1. Stáhněte soubor.
 2. Instalační proces spustíte takto:
  su
  HESLO ROOTA
  cd cesta/k/adresáři/s/programem
  sh ./program.run
  Dále se řiďte pokyny textového instalátoru.
  UPOZORNĚNÍ: Pozor na zlomyslné skripty pochybného původu!

Spuštění nainstalovaného (přímospustitelného) programu


Některé nainstalované programy přidají položku do Hlavní nabídky, ale nebývá to časté. Programy instalované jako root lze většinou spustit přes [Alt+F2], jinak klepněte myší na spustitelný binární soubor. Pokud program nebude funkční, spusťte jej z konzole a sledujte výpis. Zřejmě bude chybět některá knihovna, tuto doinstalujte.


Konzole však vypíše, že chybí například libněco.so.0 - teď musíte najít, ve kterém balíčku se nachází. K vyhledání použijte Správce software nebo www.rpmfind.net. Téměř vždy požadovanou knihovnu naleznete v "Mandriváckém" balíčku.

Pokud ne, situace je mnohem horší a slabším povahám to doporučuji vzdát. Ostatní si mohou stáhnout RPM balíček určený pro jinou distribuci. Předem varuji, jde o knihovny, tudíž citlivou věc a účinek dopředu sotva odhadnete, jednou jsem si pouhou kopií "cizí" knihovny dokonale "rozbil" systém. To jen abyste neřekli, že jsem Vás nevaroval. Otrlejší jedici mohou pokračovat. Můžete se pokusit jej nainstalovat. Pokud se zdaří, dobře, hlásí-li nevyřešené závislosti, přejděte na plán "B". Tím je balíček otevřít (umí například File Roller z GNOME, v KDE nainstalujte Extract RPM) a příslušnou knihovnu překopírovat do /usr/lib(64). Funkčnost je samozřejmě nejistá, ale vcelku pravděpodobná.

Ještě dodám, že většina tohoto software je 32 bitová, tudíž i v 64 bitovém systému vyžaduje 32 bitové knihovny.

Autor: Miroslav Cyroň

Datum: 03 červen 2009

Vstup do diskuze

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: