WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Ostatní

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Nastavení PC

Webgurpmi

Snadná instalace software pouhým klepnutím na odkaz umístěný na těchto stránkách. Více v článku Webgurpmi - snadněji už to nejde.

BleachBit

BleachBit

Nástroj určený především k (velmi efektivnímu) čištění disku od nepotřebných souborů jako jsou různé cache, dočasné soubory atd. Umí pracovat se sedmdesáti aplikacemi mezi kterými najdeme třeba Firefox, Flash, Google Chrome, Operu nebo Adobe Reader. Používané knihovny: GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi bleachbit] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Systémové nástroje -> BleachBit).


Hobby

Krecipes

Krecipes

Elektronická kuchařka. Dokáže spravovat vaše recepty, sestavovat jídelníček z dostupných jídel na základě různých kritérií a vytvářet nákupní seznamy. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi krecipes] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> Krecipes).

Stellarium

Stellarium

Stellarium je open source počítačové planetárium. Zobrazuje realistickou 3D oblohu,tak jak ji právě můžete vidět pouhým okem nebo dalekohledem. Je možné ho používat v planetárních projektorech. Stačí jen nastavit zeměpisné souřadnice a spustit. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi stellarium] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Věda -> Astronomie -> Stellarium).

Celestia

Celestia

Celestia je plně trojrozměrný „simulátor vesmíru“, který uživateli umožňuje volný pohyb mezi planetami, hvězdami, kometami, asteroidy, kosmickými sondami, galaxiemi atd., přičemž se neomezuje pouze na naši Sluneční soustavu. Propracované rozhraní nabízí mnoho nastavení: zda zobrazovat popisky těles, jaký okamžik v čase simulovat, jakou rychlostí má čas běžet, zda vykreslovat oběžné dráhy, hranice souhvězdí, ohony komet, atmosféru a mnoho dalšího. Lze také nastavit sledování určitého tělesa, vzdálenost pozorovatele, úhel pohledu. Program mimo jiné umožňuje uložit pohled jako video nebo obrázek. Aplikace může používat jak GTK+, tak i Qt (nebo ani jedno z nich). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi celestia] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Věda -> Astronomie -> Celestia).


Práce s RPM

Extract RPM

Extract RPM

Snadné rozbalení RPM balíčku v KDE (v GNOME není třeba). V kontextové nabídce Dolphinu přibude položka "Extract RPM archive". Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi extract-rpm] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Ostatní software

Kshutdown

Kshutdown

KShutDown je jednoduchá utilita, která umožňuje nastavit čas, po kterém se počítač vypne, restartuje, uzamkne relaci nebo relaci ukončí. Akci lze také provést po ukončení vybraného procesu. Před provedením akce může uživatele upozornit pomocí zprávy. Upozornění: funkční výhradně v KDE. Používané knihovny: QT (KDE). Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi kshutdown] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Hlavní nabídka -> Nástroje -> KShutDown).


Pyrenamer

Pyrenamer

Program pro snadné hromadné přejmenování souborů. Používané knihovny: Python / GTK (GNOME, LXDE, XFCE). Licence: GNU/GPL. Doporučuji přečíst si návod.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi pyrenamer] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Nabídka -> Nástroje -> pyRenamer).

AcetoneISO

AcetoneISO v KDE
AcetoneISO v GNOME

Program pro práci s image soubory. Více tady. Licence: GNU/GPL.


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi acetoneiso2] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Spuštění: (Nabídka -> Nástroje -> AcetoneISO).


60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: