WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Ovládače

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Úvodem

Mandriva Linux je schopen sám o sobě zprovoznit množství hardware, ale může se stát, že ke zprovoznění některého zařízení budete muset nainstalovat patřičný ovládač. Ovládače zařízení pro Linux bývají nejčastěji ve formě skriptů (SH nebo RUN), méně jako RPM, často jako archívy (TAR.GZ, BZ2, ZIP). V archívu mohou být zdrojové soubory, instalační skripty, nebo dokonce i RPM balíčky. Formát a přípona však mohou být i jiné.

Pokud nastane situace, že zařízení nebylo zprovozněno automaticky, doporučuji nejdříve vyzkoušet Ovládací centrum - správu software, je dost možné, že potřebný ovládač nalezne ve zdrojích. V případě některých nových zařízení může pomoci instalace nejnovější verze jádra. Pokud patřičný ovladač nenaleznete pomocí Správce software ani na CD s ovladači k zařízení, nejprve se podívejte na stránky výrobce. Solidnější výrobci linuxové ovládače tvoří a je možno je stáhnout (pokud nebyly na CD s ovládači). Problém bývá s některými levnými W-only zařízeními (např softwarovými winmodemy, některými win-tv kartami, aj), jejichž výrobce se nenamáhá vytvořit funkční ovládače pro Linux nebo otevřít technickou specifikaci svých výrobků. V tom případě zkuste navštívit některou z těchto specializovaných stránek:

  1. www.linuxprinting.org
  2. www.linuxdevices.com
  3. www.linmodems.org

Případně využijte služeb některého dobrého vyhledávače (doporučuji www.google.com) nebo navštivte specializovaný web s diskusním fórem (doporučuji www.abclinuxu.cz nebo www.mandriva.cz). Může se však stát, že některé nekvalitní zařízení v Linuxu prostě nerozchodíte. Není to však chyba Linuxu, ten je naopak velice adaptabilní, dokáže běžet na všem a pracovat se vším. Problém je však v některých nesolidních výrobcích, kteří si neváží zákazníků. Proto, plánujete-li koupi nového hardware či dokonce celého počítače, vybírejte uvážlivě. Koupě podřadného zařízení za neuvěřitelně nízkou cenu, které s bídou za pomocí tuny pochybných ovládačů funguje v Běžném operačním systému (a úspěšně přispívá k jeho nestabilitě) nemusí být nejlepší volba.

Znovu zdůrazňuji: nekupujte w-only zařízení pochybných výrobcú! Vyhnete se spoustě práce, rozčilování, leckdy i pocitu vyhozených peněz. Je to i nejlepší tlak na takové výrobce.


Grafické karty

Nvidia

Grafické karty Nvidia bývají v Linuxu zcela bezproblémové. Již po instalaci jsou funkční, ke zprovoznění 3D akcelerace, OpenGL, apod výrobce tvoří kvalitní ovládače. Nikdy jsem s nimi neměl problém.

Nyní jsou navíc v non-free zdrojích skvělé balíčky, takže instalace je otázka doslova několika klepnutí. Zatímco ve starších verzích byla instalace originálních ovladačů v podstatě nutností, nyní (určitě od verze MDV 2008.1) již tomu tak není.

Současný postup: přidejte si zdroje, spusťte Ovládací centrum, vyberte Hardware -> Nastavit grafický server -> Grafická karta. Zvolte NVIDIA 6100 and later, klepněte na "OK". Ovladač se stáhne, nainstaluje, nakonfiguruje. Toť vše.

Starší postup zvolte jen v případě potíží, či pokud se rozhodnete testovat nejnovější beta ovládače. Poznámka: návod není (a nebude) aktualizován, naposledy jsem tento postup používal v MDV 2008.0.
Postup instalace:

Před instalací je nutno mít v systému balíček kernel-devel (do verze 2007.1 (včetně) kernel-source). Překontrolujte stav pomocí Ovládacího centra - správce software, popř jej nainstalujte. (Spusťte Správce software, do políčka hledat napište kernel a vyberte kernel-devel. Poté klepněte na Použít). Pozor, verze kernel-devel musí být shodná s verzí používaného jádra (kernelu)!

Ovládač stáhněte na pevný disk. Stiskněte klávesy [ Ctrl + Alt + F1 ]. Grafické prostředí vystřídá čerň příkazového řádku. Přihlaste se jako root (příkazem root), na výzvu zadejte heslo a zastavte X Window (příkaz init 3). Ovladač Nvidie potřebuje mít při instalaci nečinnou grafiku ("shozená ikska").

root <enter>
heslo roota <enter>
init 3 <enter>

Napište cestu k adresáři s ovladačem (příkaz "cd") a započněte instalaci.

cd /cesta/k/ovládači <enter>
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-7676-pkg1.run <enter>

Tip: nechce-li se Vám vypisovat dlouhý název ovladače, využijte hvězdičkové notace – např pokud nemáte v adresáři nic začínajícího znaky „NV“, stačí napsat sh NV* .

Souhlasíte-li s licencí stiskněte tlačítko Accept. Dále se řiďte pokyny na obrazovce. K přepínání mezi volbami použijte kurzorové klávesy, k potvrzení volby klávesu [ Enter ]. Pokud si nejste jisti (nebo jste pohodlní jako já) klidně klepejte na [ Enter ] stále.

Toť vše. Je však třeba ještě zeditovat soubor xorg.conf (viz dále). To můžete učinit teď např v mc, nebo později v grafice.

reboot <enter> (nebo [ Ctrl + Alt + Delete ], popř init 5 - tím naběhne grafika - v režimu roota (!))
Editace xorg.conf:

Poté editujte jako root soubor /etc/X11/xorg.conf:

V sekci Device změňte

Driver "nv"

na

# Driver "nv"
Driver "nvidia"

A v sekci Module (pouze starší ovladače, při použití nových "100-vkových" ovladačů již sekci Module needitujte!!!)

Load "glx"

na

# Load "glx"
Load "/usr/lib64/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so"

V 32-bitovém systému pochopitelně nahraďte "lib64" řetězcem "lib", tedy Load "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so".

Restartujte X Window (nebo počítač), systém naběhne s již nastaveným ovladačem Nvidia.

Matrox

Tyto karty jsou většinou v Linuxu zcela bezproblémové. Výrobce se poctivě stará o vývoj linuxových ovládačů. Tyto najdete přímo na dodaném CD s ovladači. Nejnovější verzi můžete získat z www.matrox.com/graphics/en/corpo/support/drivers/home.php. Pro několik málo typů však ovládače nejsou - před koupí zavítejte na stránku www.matrox.com/graphics/en/corpo/support/drivers/driverList.php?list=5.

Nejprve však zkuste tento postup: přidejte si zdroje, spusťte Ovládací centrum, vyberte Hardware -> Nastavit grafický server -> Grafická karta. Podívejte se, zda v nabídce není Vaše karta, pokud ano, zvolte ji, klepněte na "OK". Ovladač se stáhne, nainstaluje, nakonfiguruje. Toť vše.
Postup instalace:

Před instalací je nutno mít v systému balíček kernel-devel (do verze 2007.1 ((včetně) kernel-source). Překontrolujte stav pomocí Ovládacího centra - správce software, popř jej nainstalujte. (Spusťte Správce software, do políčka hledat napište kernel a vyberte kernel-devel. Poté klepněte na Použít). Pozor, verze kernel-devel musí být shodná s verzí používaného jádra (kernelu)!

Instalace je velice snadná. Stačí rozbalit archiv a jako superuživatel spustit install.sh (sh install.sh). Toť vše.

Ovladač stáhněte na pevný disk, klepněte na něj pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu zvolte Rozbalit a rozbalte jej. Vstupte do složky s ovladačem a stiskněte klávesu [ F4 ]. Spustíte tím konzoli s přednastavenou cestou. Přihlaste se jako superuživatel (příkazem su), na výzvu zadejte heslo.

su <enter>
heslo_roota <enter>

Nainstalujte ovládač:

sh install.sh <enter>

Intel

Integrované grafické karty Intel bývají zcela bezproblémové. Mandriva Linux většinu těchto karet zprovozní včetně 3D sám. K nejnovějším verzím pak ovládač naleznete na http://support.intel.com. Osobní zkušenost ale nemám.

Nejprve však zkuste tento postup: přidejte si zdroje, spusťte Ovládací centrum, vyberte Hardware -> Nastavit grafický server -> Grafická karta. Podívejte se, zda v nabídce není Vaše karta, pokud ano, zvolte ji, klepněte na "OK". Ovladač se stáhne, nainstaluje, nakonfiguruje. Toť vše.


AMD (ATI)

Tyto karty se mi neosvědčily, vyhýbám se jim jako čert kříži. Poslední negativní zkušenost zima 2008/2009. Tedy rady "jak na ATI" zde nenajdete.

Grafické karty (čipy) ostatních výrobců

Nejprve zkuste tento postup: přidejte si zdroje, spusťte Ovládací centrum, vyberte Hardware -> Nastavit grafický server -> Grafická karta. Podívejte se, zda v nabídce není Vaše karta, pokud ano, zvolte ji, klepněte na "OK". Ovladač se stáhne, nainstaluje, nakonfiguruje. Toť vše.

Nebudete-li úspěšní, budete muset prozkoumat dodané CD či navštívit web výrobce.


Tiskárny

Pokud plánujete koupi nové tiskárny, zavítejte nejprve na www.linuxprinting.org/printer_list.cgi. Nejlépe je koupit tiskárnu, jejíž funkčnost v Linuxu je označena jako "Perfectly".

Pokud máte tiskárnu dostupnou již v době instalace, zapněte ji. Pokud tiskárnu přidáváte dodatečně, zapněte ji a spusťte Ovládací centrum Mandriva Linux -> Hardware -> Nastavení tiskárny..., tiskárnu přidejte a nakonfigurujte. Mandriva Linux disponuje obrovskou databází tiskáren, takže s běžnějším modelem by neměl být problém.

Co dělat, pokud tiskárna není na seznamu? Podívejte se opět na www.linuxprinting.org/printer_list.cgi. U tiskáren, které spolupracují s CUPS, je k dispozici soubor PPD. Ten zkopírujte do /usr/share/cups/model/. Někdy bude nutno nainstalovat specifický ovladač. Poté tiskárnu přidejte pomocí Ovládací centrum Mandriva Linux -> Hardware -> Nastavení tiskárny... .

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: