0 WWW.CYRON.CZ - vše pro Váš Mageia Linux (Vzhled GNOME)

WWW.CYRON.CZ

Vše pro Váš Mageia Linux

Vzhled GNOME

Malé upozornění: snímky programů jsou pouze ilustrační, v Linuxu lze vzhled velmi snadno změnit dle svých požadavků. Jelikož snímky vznikají průběžně a nastavení občas měním (navíc GNOME/KDE, EMERALD/NATIV, atd), obrázky se liší. Upřednostňuji tmavý nebo šedivý vzhled (většina snímků), Vy však můžete mít okna třeba růžovoučká :-D.


Základy nastavení vzhledu GNOME

Přečtěte si prosím tento článek


Ikony pro GNOME (v RPM balíčcích)

Blacklin

Ikony pro GNOME Blacklin (1)
Ikony pro GNOME Blacklin (2)

Velmi hezké ikonky. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-blacklin) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-blacklin] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Human

Ikony pro GNOME Human (1)
Ikony pro GNOME Human (2)

Ikonky z distribuce Blbuntu. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-human) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-human] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Simplygrey

Ikony pro GNOME Simplygrey (1)
Ikony pro GNOME Simplygrey (2)

Světle šedé ikonky. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-simplygrey) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-simplygrey] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Smokikon

Ikony pro GNOME Smokikon (1)
Ikony pro GNOME Smokikon (2)

Tmavé ikonky. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-smokikon) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-smokikon] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Noia

Ikony pro GNOME Noia

Barevné "plastelínové" ikonky. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-noia) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-noia] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Royal

Ikony pro GNOME Royal

Tmavě šedozelené a černé ikonky. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi gnome-icons-royal) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Ikony").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi gnome-icons-royal] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Kurzory (spousta kurzorů [myši] v RPM)

Comix

Motiv kurzoru Comix (White Large)
Motiv kurzoru Comix (Black Large)
Motiv kurzoru Comix (Orange Large)

Motivy kurzoru. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi cursor-themes-comix) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Kurzor").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi cursor-themes-comix] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Chameleon

Motiv kurzoru Chameleon (Pearl Large)
Motiv kurzoru Chameleon (Anthracite Large)
Motiv kurzoru Chameleon (Sky Blue Large)

Motivy kurzoru. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi cursor-themes-chameleon) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Kurzor").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi cursor-themes-chameleon] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Mix

Motiv kurzoru Mix (Celtic Prewiew)
Motiv kurzoru Mix (Gold X Cursors 3D)
Motiv kurzoru Mix (Tuxcursor Big)

Motivy kurzoru. RPM balíček se nachází v mém repozitáři. Po instalaci (urpmi cursor-themes-mix) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Kurzor").


Postup instalace: [urpmi cursor-themes-mix] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.

Cursor Themes

Motiv kurzoru Cursor Themes (Ycursors)
Motiv kurzoru Cursor Themes (Crystal Cursors)
Motiv kurzoru Cursor Themes (Dailesque

Motivy kurzoru. Po instalaci (urpmi cursor_themes) budete moci motivy kurzoru použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Motiv" -> tlačítko "Upravit" -> karta "Kurzor").


Postup instalace: [urpmi cursor_themes] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.


Fonty (spousta fontů v RPM)

Fonts Czech Free

Fonty

Free fonty většinou s č/s diaktrikou. RPM balíček se nachází v mém repozitáři na tomto serveru. Po instalaci (urpmi fonts-czech-free) budete moci fonty použít (klepněte pravým tlačítkem myši na plochu -> Změnit pozadí plochy -> karta "Písma").


Postup instalace. Máte-li zprovozněn Webgurpmi, postačí klepnout na tlačítko níže. Samozřejmě můžete instalovat i klasicky: [urpmi fonts-czech-free] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.Motivy (kompletní motivy vzhledu)

Gnome Themes Motivy Vzhledu MC Mix 1

MC 01 Vodopád
MC 02 Pozdní večer
MC 08 Noční cesta
MC 10 Nikde 42 oxygen

Několik kompletních motivů. Přečtěte si prosím článek.


Postup instalace: [urpmi gnome-themes-motivy-vzhledu-mc-mix-1] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.


Screenlets (applety na pracovní ploše)

Screenlets

Screenlets

Screenlets Vám umožní umístit na plochu tzv applety plochy, což jsou malé prográmky (spíše něco jako pluginy), určené k umístění na plochu GNOME. Mohou mít nejrůznější funkce (monitoring systému, chat, ovládání audiopřehrávače, promítání fotografií, zobrazováni předpovědi počasí, hodiny...).


Postup instalace: [urpmi screenlets] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.


TIP: Některé applety (obecně) zobrazující informace o počasí nedisponují pohodlným výběrem lokací, nýbrž je nutno zadat tzv. "ZIP Code". Tento nejsnáze získáte následovně: zobrazte si tuto (cz) či tuto (sk) stránku a vyberte blízké město. Poté "vybagrujte" ZIP Code z adresy - něco jako EZXX0030 (to jsou České Budějovice).

GNOME splash (motivy při startu GNOME)

Návod

GNOME Splash 01

Úvodní obrazovku (splash) GNOME vidíte při startu GNOME (nikoliv tedy při startu systému). Návod ke změně: nainstalujte si "gconf-editor" [ urpmi gconf-editor ], spusťte (Hlavní nabídka -> Systém -> Volby -> Editor nastavení), najděte klíč apps/gnome-session/options/splash_image a vyberte soubor s obrázkem, který se má při startu GNOME zobrazovat. Obzvláště zajímavého efektu dosáhnete použitím částečně průhledného obrázku.

System splash (motivy při startu systému)

Položka se edituje

Compiz (3D pracovní prostředí a další efekty)

Compiz

Compiz v GNOME 1
Compiz v GNOME 2
Compiz v GNOME

Compiz - hit současnosti na poli doplňků desktopových prostředí. Jde o kompozitního správce desktopu a oken. Umožňuje velice atraktivní efekty, včetně 3D. Vyžaduje zprovozněnou 3D akceleraci grafické karty. Výborných výsledků bez námahy dosahuji u karet Nvidia (doporučuji), karty AMD/ATI, které občas zkouším, se mi dosud nikdy (2009) nepodařilo bez magie přinutit ke spolupráci s Compizem. Jiné karty neznám.


Postup instalace u karet Nvidia (zdroje non-free a další nutné). Nejprve je nutno nainstalovat a spustit ovládače, pak totéž s Compizem. Spusťte tedy Ovládací centrum Mandriva Linuxu (Nabídka -> Nástroje -> Systémové nástroje -> Nastavit Váš počítač).

  1. Instalace ovládače GK: Přidejte si zdroje, spusťte Ovládací centrum, vyberte Hardware -> Nastavit grafický server -> Grafická karta. Zvolte NVIDIA 6100 and later, klepněte na "OK". Ovladač se stáhne, nainstaluje, nakonfiguruje. Toť vše.
  2. Instalace Compizu: Vyberte Hardware -> Nastavit 3D efekty Vašeho grafického prostředí, vyberte Compiz. Toť vše.

Ostatní

Kiba Dock

Kiba Dock

Atraktivní panel (dock). Velmi doporučuji přečíst si článek a používat mé balíčky! Licence: GNU/GPL.


Postup instalace: [urpmi kiba-dock] nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Tento RPM balíček se nachází v mém repozitáři.


Manuální spuštění: (Nabídka -> Nástroje -> Kiba-Dock).

60 GB her pro Linux

Největší herní repozitář na světě

Žádost o příspěvek.

Žádost o příspěvek

Jak někteří z Vás vědí, jsem těžce invalidní, mobilní jen na invalidním vozíku. Práci na tomto webu věnuji cca 12 hodin denně.

V oblasti financování provozu tohoto webu (HW, hostingu, a podobných věcí) nemohu vše financovat ze svého, proto prosím o příspěvek. Nechci vydělávat, jen udržet provoz.

Pokud je Vám má práce k užitku, přispějte prosím jakoukoliv finanční částkou na účet číslo 178365410/0300. Děkuji moc.

Diskuze

Užitečné odkazy: